Mark Kardona, njeriu i rekordeve: njihuni me “debutuesin” e famshëm të… Barcelonës

Të gjithë “vuajnë” dhe hasin vështirësi, kur luajnë në një kampionat të ri, kategori ndryshe, ose një kompeticion të pa provuar më parë, por Mark Kardona nuk përfshihet kurrë nga emocionet e debutimit. Një start ëndrrash për futbollistin e Eibarit, i cili gjeti golin në ndeshjen e tij të parë në La Liga. Eibar fitoi me rezultatin 2-1 përballë Sociedadit të premten, ndërkohë që sulmuesi i huazuar nga Barcelona gjeti golin e barazimit të përkohshëm, duke thyer një tjetër rekord.

23-vjeçari ka shënuar gol gjatë debutimit të tij në të gjitha kategoritë spanjolle duke filluar nga: Tercera Division (kategoria e katërt), Segunda B (kategoria e tretë), Segunda Division (kategoria e dytë) dhe La Liga.

Kardona debutoi me ekipin e Atletiko Sanlukuenos në sezonin 2015-2016 dhe iu deshën vetëm 49 minuta për të shënuar golin e parë në ndeshjen e tij të parë në kategorinë e katërt. Ai e mbylli sezonin me 20 gola të shënuar dhe ndihmoi ekipin e tij të kalonte një kategori më lart. Gjatë verës ai u ble nga Barcelona, që e kaloi në ekipin B.

Me datë 20 gusht të vitit 2016, Kardona debutoi në kategorinë e tretë me ekipin e Barcelonës B dhe shënoi në ndeshjen e parë përballë Atletiko Saguntinos, që u mbyll me rezultatin 3-1. Sulmuesit iu deshën vetëm 12 minuta për të shënuar golin e parë, ndërsa ndeshjen e mbylli me një tripletë. Kardona shënoi 17 gola deri në fund të sezonit dhe ndihmoi ekipin të ngjitej në kategorinë e dytë.

Në Segunda Division, ai debutoi me datë 19 gusht të vitit të kaluar në ndeshjen Vajadolid-Barcelona B që përfundoi me rezultatin 1-2. Kardona nuk e harroi vesin e tij dhe i mjaftuan vetëm 37 minuta për të gjetur golin e parë në kategorinë e dytë. Sezonin e mbylli me 7 gola të shënuar dhe Eibari e afroi në ekip, pasi arriti marrëveshjen me Barcelonën për huazimin e tij.

Për të ardhur te 31 gushti i këtij viti, kur 23-vjeçari debutoi në derbin përballë Sociedadit. Vetëm 26 minuta, por të mjaftueshme për një debutues si ai. Kardona gjeti rrjetën e parë në ndeshjen e parë në La Liga duke ndihmuar ekipin të marrë tre pikë të rëndësishme.

Mark Kardona po shijon momentin e artë dhe është gati për të zhvilluar një sezon të mirë në elitën e futbollit spanjoll, me Barcelonën që po sheh lojtarin e saj të rritet nga viti në vit me paraqitje të mira dhe gola që në start, sepse dita e mirë duket që në mëngjes dhe ai as që ka ndërmend të ndalet.