Mançini, De Bur, Pioli… Interi zgjodhi “portokallet pa lëng”!

0

Zikaltërit i besojnë skuadrën, deri më 28 maj, Stefano Vekit, teknikut Primavera që këtë sezon i udhëhoqi një ndeshje (3-0 ndaj Krotones). Tre teknikë të dëbuar këtë sezon

Stefano Pioli nuk është më trajneri i Interit. Drejtuesit zikaltër kanë vendosur që të shkarkojnë trajnerin, për shkak të rezultateve të dobëta në javët e fundit, plot shtatë radhazi pa fitore. I shtohet listës së Roberto Mançinit, De Burit… Tri trajnerë të shkuar dëm…

Ecuria – Stefano Pioli do të merrte Interin pas shkarkimit të De Bur, nëntorin e shkuar, teksa sezoni do të niste me Roberto Mançinin në pankinë. Starti i ish-trajnerit të Lacios dhe Bolonjës, megjithatë, ishte super, saqë drejtuesit menduan për një moment ta rikonfirmonin. Atij i faturohet, sakaq, edhe eliminimi në Europa League. Në fakt, ai arriti në dhjetë javët e para, tetë fitore, një barazim 2-2 në derbin ndaj Milanit dhe një humbje me Napolin, duke iu afruar shumë objektivit Champions dhe, madje, edhe titullit dhe rivalitetit me Juventusin, por më prej dhjetë javësh, gjithçka u prish. Në fakt, plot shtatë javët e fundit, Interi ka arritur të mbledhë vetëm 2 pikë, nga 21 të mundshme. Gjithçka e bukur u frenua në suksesin e thellë 7-1 ndaj Atalantës.

Vjen Sabatini – Shkarkimi i Piolit, por edhe një afrim i bujshëm. Sipas “Sky”, sakaq, Valter Sabatini, ish-drejtori sportiv i Romës, është pranë emërimit si koordinator teknik sportiv i skuadrave në pronësi të Suning, pra vetë Interit dhe Zhiangsu Sunhing, por edhe Muskron në Belgjikë dhe Gil Visente në Portugali.

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here