Mançini, 12.000 km për 3 pikë!

0

A e mbani mend sa kilometra rrugë bëri Skënderbeu për në Almati? Një pafundësi, vetëm fluturimi me avion: Tiranë-Almati është 4600 km, pak a shumë. Katër orë ndryshimi i orës, një hall më vete. Tani imagjinoni sikur Kalmati të luajë në Kategorinë Superiore! Çmenduri, apo jo?

Epo, në Rusi ka edhe më keq, sepse është ngjitur në Premier Ligë SKA-Energua, klub nga Habarofski, qytet 30 km larg kufirit me Kinën, aq sa quhet edhe Pinjin nga kinezët.

Ndeshja e parë e kampionatit, SKA Energia-Zenit, debutimi i Roberto Mançinit në stolin e Zenitit.

Distanca mes Habarofskit e Shën Petersburgut? 6200 km me avion, 8800 me makinë! Diferenca orare: 7 orë! Kur në Shën Petersburg pinë kafen e mëngjesit, në Habarofsk e kanë ngrënë me kohë drekën dhe nis e perëndon dielli.

Një çmenduri, por Zeniti ia doli mbanë shkëlqyeshëm: fitore 2-0 me dy gola në pjesën e dytë, 3 pikë dhe të gjithë në shtëpi, ose më saktë në avion, sepse ndeshja u luajt dje, por kthimi ka zgjatur pa fund, me gjumin pas ndeshjes në avion.

Jo shumë skuadra do arrijnë të fitojnë në Habarovsk, mbajeni mend…

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here