Laçi ekspert Kupash, asnjë humbje në 90 minuta

Kurbinasit kanë fituar 2 Kupa dhe 1 Superkupë, por e veçanta është se në 2 finalet që kanë humbur, fati është vendosur nga seria e 11-metërshave

0

Jurgen Zela

Kur bëhet fjalë për Kupën e Shqipërisë, skuadra e Laçit është konsideruar gjithnjë si një eksperte e këtij kompeticioni. Me plot meritë, pasi kurbinasit kanë arritur që të luajnë më shumë finale Kupe se asnjë skuadër tjetër në dekadën e fundit, 4 të tilla me 2 triumfe. Laçi e ka shënuar emrin dhe te lista e fituesve të Superkupës, në një rast. 5 finale të luajtura në total në kaq pak vite janë pa diskutim një dëshmi suksesi. Laçi duhet përgëzuar, se ndryshe nga një pjesë e madhe e skuadrave të Superiores nuk investon miliona të pamenduara, por rrit talente, beson te të rinjtë dhe regjistron dhe suksese të tilla, që do lakmoheshin nga shumë skuadra. Laçi do të luajë shanset e saj në “Elbasan Arena” për të marrë një tjetër Kupë, për t’i bërë një mbyllje të admirueshme sezonit.

PATHYESHMËRIA

Të pathyeshmit e finaleve, kështu mund të konsiderohen bardhezinjtë, të cilët në 5 finalet e luajtura deri më tani ia kanë bërë të vështirë të gjithë kundërshtarëve, duke u hapur punë dhe asnjëherë nuk është mundur në kohën e rregullt. Dy finalet e vetëm që ka humbur, kanë ardhur nga goditja e 11-metërshave. Suksesi i parë në Kupë për kurbinasit ka ardhur më 17 maj të vitit 2013, kur ata mundnin në limitet e kohës shtesë Bylisin me një gol të Çelës në minutën e 119-të. Atë vit Laçi nuk mundi që të marrë Superkupën ndaj Skënderbeut, që iu fal 11-metërshave. Dy vite më vonë, bardhezinjtë mundën Kukësin në finale, falë golave të Veliajt dhe Xhejmsit. Një tjetër sukses që ju dha një tjetër finale Superkupe, sërish me Skënderbeun. Spikati Gentin Selmani në atë takim, e në fund një tjetër trofe për Laçin,me penalltitë që vendosën fatin e këtij trofeu, pasi koha e rregullt u mbyll 2-2 me golat qau shënuan nga Salihi dhe Xhejms. Kukësi një vit më vonë “mori hak”, por duke vuajtur, pasi edhe pse e pa veten në fitore deri pak sekonda para fundit falë golit të Kariokës, Mitraj hapi ndeshjen dhe takimi shkoi në penallti, gjithsesi në fund gëzuan blutë. Asnjë humbje në 90 minuta për skuadrën e Laçit në 5 finalet e luajtura në Kupë dhe Superkupë. Një sinjal i qartë për Skënderbeun që edhe sot e pret një ndeshje e vështirë, edhe pse është konsideruar si skuadra më e mirë në Shqipëri. Te Kupat, Laçi është skuadra e frikshme dhe këtë e thonë statistikat.

 

KUPË

17 maj 2013

Laçi – Bylis

Shënues: Çela 119’

 

SUPERKUPË

18 gusht 2013

Laçi 1-1 Skënderbeu

Shënues: Buljan 90+3/ Pejiç 6’

(me penallti 3-4)

 

KUPË

29 maj 2015

Kukësi 1-2 Laçi

Shënues: Hasani 45+1’/ Veliaj 29’, Xhejms 69’

 

SUPERKUPË

12 gusht 2015

Skënderbeu 2-2 Laçi

Shënues: Salihi 65’,74’ / Xhejms 11’ (pen), 51’

(me penallti 7-8)

KUPË

22 maj 2016

Laçi 1-1 Kukësi

Shënues: Mitraj 90+4’/ Karioka 65’

(me penallti 3-5)

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.