Kontrata me TV rus, deputetët anglezë sulmojnë Murinjon

0

 

Trajneri i Mançester Junajtidit, Zhoze Murinjo ka marrë kritika të forta nga deputetë të parlamentit britanik pas vendimit të tij për të punuar si analist në një televizion rus për takimet e kampionatit botëror këtë verë. Murinjo ka nënshkruar një kontratë milionere prej afro 2 milionë eurosh për të komentuar sfidat e Botërorit për televizionin rus “RT”, i cili mbështetet fuqishëm nga Kremlini.

Por tekniku i “Djajve të kuq” ka marrë kritika të forta, pasi marrëveshja e tij me televizionin rus vjen vetëm pak ditë pas sulmit me helm ndaj një ish-spiuni në Salsbëri. Deputeti i parlamentit britanik Kris Briant duke folur për mediat britanike ka thënë: “Sipas meje, këto janë para të pista të paguara drejtpërdrejt nga qeveria ruse”. Televizioni “RT” ndryshe i njohur si “Russia Today” është akuzuar dhe nga politikanë të tjerë në Francë dhe në SHBA për propagandë pro presidentit Vladimir Putin.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image