Kampionia e botës e vë si kusht: Nuk ka shans! Duhet të kesh lesbike, që të fitosh titullin kampion

Megan Rapinoe është një nga futbollistet më të njohura dhe më të mira në futbollin e femrave. Mesfushorja amerikane ka arritur të ngrejë edhe trofeun më të rëndësishëm për një lojtare të këtij sporti, Topin e Artë, si dhe është shpallur kampione e botës me SHBA-në. Rapione njihet së tepërmi edhe për luftën e saj të fortë për racizmin, seksizmin, komunitetin LGTBI, në të cilin bën pjesë edhe veë, apo edhe për barazinë gjinore.

Por së fundi kampionia e botës ka dhënë një deklaratë të çuditshme, që nga ngjallur jo pak debat e polemika. “Nuk mund të fitosh një kampionat pa lesbike në ekipin tënd. Kjo nuk ka ndodhur kurrë më parë, kurrë. Është shkencë!”, kanë qenë fjalët e Rapione, duke i lënë të gjithë kureshtarë se pëprse vlen një kusht i tillë./Sport Ekspres/