Jeta nga vdekja i ndahu 1 mm, boksieri tregon inspirimin kur nga koma përfundoi në palestër

0

Robin Patinson ishte vetem 21-vjeç kur në prill të vitit të kaluar u godit brutalisht nga një i droguar teksa shëtiste me të dashurën. Një thikë në qafën në anën e majtë të tij për pak sa nuk i mori jetën, megjithëse e la në koma për disa ditë. Mjekët thanë se vetem 1 mm e ka ndarë boksierin nga vdekja pasi maja e thikës ishte shumë afër aortës kryesore të gjakut. Pasi qendroi për 3 ditë në koma, boksieri reagoi duke dal shumë shpejt nga spitali saqë mjekët u befasuan. Ndonëse kishte vetëm dy ditë që boksieri i talentuar kishte dal nga spitali, vendi i oarë që vizitoi ishte palestara e tij e stërvitjes. Sot, disa muaj më vonë Robin është rikthyer sërish boksit edhe pse kaloi një gjëndje jashtëzakonisht të vështirë. Dramën e tij ai nuk e harron lehtë duke kujtuar të gjitha momentet e përjetuara.

“Është një punë e madhe, posaçërisht pas asaj që ndodhi vitin e kaluar, duhet ta kërceje mbrapa të gjithën. Unë isha shumë i dobët, kam humbur gati gjysmën e gjakut. Sapo u zgjova mjekët po na thoshin se nuk mund të besonin se isha akoma gjallë. Unë thjesht u ndjeva me fat në të vërtetë, është gjithçka që mund të mendoni. Unë isha pak a shumë përsëri në të menjëherë. “Unë thjesht ndjeva se nëse nuk kthehesha, e merrja përsipër dhe bëja me të, ajo që ndodhi do të vazhdonte të më vriste. Unë mbeta me marramendje gjatë gjithë kohës. Nuk mund të ha sepse thika më kaloi në fyt. Ende nuk mund ta ndiej anën e majtë të gojës. Kirurgu tha që ndjenja mund të kthehej, por mbase nuk do. Mund të duhen vite”./Sport Ekspres/

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.