Italia ka një Mbape, 16-vjeçari Pelegri për 25 milionë euro te Monako!

0

Përralla Pelegri filloi në javën e fundit të sezonit të shkuar, kur luajti titullar ndaj Romës dhe shënoi që në fillim, në ditën e lamtumirës së Totit. Tani konsiderohet e ardhmja e Italisë

Quhet Pietro Pelegri, është sulmues dhe është njeriu i momentit në Itali: rekord në fushë, rekord në tregun e futbollit. Sulmuesi i Xhenoas ka përfunduar në qendër të vëmendjes në gjithë Europën, pasi Monako e ka blerë duke mundur konkurrencën e Juventusit, për një shifër të pabesueshme: 25 milionë euro, duke përfshirë bonuset e ndryshme. Ju duken pak? E drejtë, Nejmar kushtoi 222 milionë euro dhe Mbape aty pranë, por… Pelegri është ende 16 vjeç! Asnjë lojtar në moshën e tij nuk është paguar kaq shtrenjtë, edhe pse braziliani 17-vjeçar i Flamengos Vinisius është blerë nga Reali për 45 milionë euro, por do të shkojë në Madrid në korrik, kur të mbushë 19 vjeç, ndaj praktikisht nuk konsiderohet një blerje e Realit deri atëherë. Kthehemi te Pelegri: do të fitojë një milion euro në sezon, çmenduri për moshën e tij, ndërsa kontrata është 5-vjeçare. Monako uron që ta shesë sa më shpejt për shifra 3-4 herë më të larta, e pakta. Monako është klubi që ka prodhuar një si Mbape, sa për të përmendur një emër, një klub që është industri talentesh, ndaj në Itali ëndërrojnë: po sikur Pelegri të jetë shpresa e së ardhmes?

Pelegri është nga Gjenova, transferimi në Montekarlo nuk është ndonjë dramë, pak kilometra larg shtëpisë shkon. Xhenoa e rriti, ashtu si Perin, Sturaro e El Sharaui para tij, e aktivizoi që fëmijë në Serinë A dhe Pelegri shënoi vjet dhe po shënon edhe sivjet. Ishte 22 dhjetor 2016, kur Ivan Juriç e hodhi në fushë kundër Torinos, në moshën 15 vjeç e 280 ditë, duke u bërë lojtari më i ri në historinë e Serisë A. Përralla Pelegri filloi në javën e fundit të sezonit të shkuar, kur luajti titullar ndaj Romës dhe shënoi që në fillim, në ditën e lamtumirës së Totit, i cili nuk e njohu dhe e kujtoi një nga ata djemtë që mbledhin topat pas porte. Këtë sezon Pelegri ka luajtur vetëm 6 ndeshje, 3 prej tyre titullar, por i ka shënuar 2 gola Strakoshës, gola shumë të bukur e të zgjuar.

PREZANTIMI – Dje Pelegri firmosi dhe u prezantua me fanellën e Monakos, ndërsa dha edhe deklaratën e parë si pjesëtar i klubit kampion në fuqi në Francë: “Nuk mendoj për paratë, dua vetëm të luaj dhe të zbavitem. Jam i lumtur. Kam firmosur, po, dhe jam i kënaqur që do të nis këtë aventurë. A kam biseduar me Zhardim? Jo, jo. Ende nuk kam pasur mundësinë, do ta bëj në stërvitjen e ditës së martë. Vlera e kartonit tim? E thashë, nuk mendoj për paratë, nuk më interesojnë ende në këtë moshë. Dua vetëm të zbavitem, kaq. Xhenoa mbetet lëkura ime e dytë. Çfarë do të kisha bërë nëse do të më kishin thënë një vit më parë për këtë transferim? Do të mendoja për një ëndërr, por për fat u realizua. Falënderoj Xhenoan për atë që ka bërë për mua, por ka ardhur koha që të ndahemi. Forca Monako”.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image