Interi “bunker”,  Spaleti si Murinjo dhe Guardiola!

0

Vetëm 2 gola të pësuar pas gjashtë javësh. Në vend të parë qëndron Dortmundi, teksa PSg ka pësuar 3

Numrat janë shumë shpresdhënës, shumë… Fillimi i sezonit për Interin mund të interpretohet në mënyra të ndryshme, por siguria është që në një muaj kampionat, reparti mbrojtës ka treguar vetëm thuajse siguri. Një e re që duhet pritur në shtëpinë zikaltër pas stuhive të sezoneve të fundit. Dy gola të pësuar në gjashtë javë kampionat (Xheko dhe Verdi) e bëjnë skuadrën interiste më pak të mposhtur në Itali (ndjek Juventusi me 3), por e vendosin mirë Spaletin edhe në një renditje hipotetike evropiane.

Peo, Mou dhe Barça — Marrim në konsideratë 5 kampionatet top të Europës, dhe e nisim nga Premier League, ku gjejmë dy skuadra që t’i bëjnë shoqëri Interit. Dhe janë shokë udhëtimi prestigjozë: Guardiola dhe Murinjo. Siti dhe Junajtid, në fakt, kanë pësuar të njëjtin numër golash, pra dy: edhe ata kanë shënuar në 6 ndeshje. Pep i ka pësuar nga Runi dhe Daniels, por edhe ka shënuar 22 gola kundrejt 12 të zikaltërve, Murinjo të gjithë në një ndeshje, përballë Stouk  nga i njëjti lojtar (Çupo-Moting), duke shënuar 17. Në Francë, PSG ka bërë më keq (mes tre golave të pësuar, top e Ligue 1), në Spanjë, Barcelona është barazim: vetëm 2 gola të pësuar, nga Eibar dhe Getafe, por pikë të plota për Mesin me shokë.

Dortmundi  Banda e dy golave të pësuar nuk është më e mira e Europës: në fakt, krejt surprizë, në vend të parë qëndron Borusia Dortmundi, që ka pësuar vetëm një herë, në një sfidë të fituar 6-1. Në fakt, portierin Burki të verdhezinjve e ka mposhtur vetëm Stindl i Borusia Mënshengladbahut, pas pesë ndeshjesh pa pësuar. Nëse në Dortmund është mbrojtja më e mirë, në Bundesligë gjejmë një tjetër skuadër që ndodhet në vend të dytë me Interin, Barcelonën dhe dy Mançesterët. Eshtë Hanoveri i Breitnereiter: dy gola të pësuar në gjashtë javë, por edhe gjashtë të shënuar me 12 pikë në renditje.

 

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image