Iliria kthen me “këmbë në tokë” Apoloninë

0

 

ILIRIA 3-1 APOLONIA

Shënues: Lleshi 9′, Mëllugja 75′, Zuna 90′ /  Krasniqi 15′ (11-m)

ILIRIA: Baku, Boçi, Paplekaj (Xhabrahimi 64′), Dulo, Turkaj, Doçi, Mëllugja, Bardhi, Kurti (Zuna 46′), Berberi (Sala 87′), Lleshi. Trajner: F. Sala. (Në dispozicion: Ujka, Gjokeja, Lama)

APOLONIA: Çako, Braka, Sota, Kuçi, Broshka, Troka (Mihana 76′), Hysenshahaj, Llambi (Andoni 67′), Prifti (Mehmeti 83′), Dimo, Krasniqi. Trajner: N. Kashami.

(Në dispozicion: Hasfatia, Velo, Duda, Kondakci)

GJYQTARË E.Bastari, B.Bregasi, A.Bixhi, E.Dyrmishi

DELEGAT: E.Shera

VËZHGUES: Xh.Zaimi

KARTONA TË VERDHË: Turkaj 15′ / Sota 85′, Kuci 89′

 Bujar Balliu

Iliria gjen fitoren në fushën e vet. Skuadra e trajnerit Fatmir Sala, dje ka mundur në fushën e vete skuadrën e Apolonisë së Fierit, në një ndeshje mjaft të bukur dhe të dyluftuar. Në fakt, u duk se ndeshja do të ishte e hapur dhe miqtë mund të përmbysnin, kur Krasniqi barazoi me penallti pas golit të parë të shënuar nga ana e Lleshit, pas një krosimi të saktë të Doçit në zonë. Por, nuk ndodhi kështu. Iliria e nisi në avantazh dhe e mbylli po kështu ndeshjen e djeshme, ku skuadra e Salës tregoi vrazhdën e lojës së mirë, madje dhe rritje të parametrave duke e krahasuar me takimin e një jave më parë me Tiranën.

NDESHJA – Sulmuesi kryesor i skuadrës së Ilirisë, i rikthyer këtë verë Anton Lleshi gjen golin në të 9-tën minutë. Tifozët vendas shpërthejnë në festë, ndrsa duket se skuadra e Apolonisë nuk e priste një goditje kaq të shpejtë. Apolonia rrezikon dhe fiton një penallti, pas një ndërhyrje të T8urkajt në mënyrë të gabuar në të 15’, të cilën Krasniqi e kthen në gol. Ndeshja bëhet e bukur, me sulme dhe kundërsulme nga të dyja skuadrat. Berberi në të 40’ del përballë Çakos, por gjuan jashtë. Apolonia ka sërish rast me Krasniqin, i cili mund të kishte dyfishuar shifrat, por pjesa e parë mbyllet me rezultatin 1-1.

PJESA E DYTË – Nis ashtu si e para, me një duel mjaft të fortë. Ka raste nga të dyja ekipet, por Mëllugja i jep avantazhin skuadrës së trajnerit Fatmir Sala, i cili shënon në të 75’ nga një goditje e bukur nga 20-m. Apolonia nuk pajtohet me disavantazhin. Hidhet në sulm dhe kërkon të barazojë,. Ndërsa trajnerët respektivë janë në këmbë. Por, janë sërish vendasit ata të cilët në limitin e kohës së rregullt shënojnë golin e tretë, duke siguruar fitoren. Këtë herë është Zuna që “vulos” 3 pikët për skuadrën vendase.

Pas ndeshjes…

Sala, trajneri i Ilirisë: “Vinim nga një ndeshje e mirë me Tiranën dhe si detyrë kishim fitoren. Skuadra e kishte vlerësuar kundërshtarin. Në pjesën e dytë dolëm pak nga detyrat, por pikët janë të rëndësishme, sepse në vazhdim do të punojmë edhe për të përmirësuar më shumë lojën”.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image