“Goodbye Jose”, Sevilja shkruan historinë

0

Pyetja spontane është: Zhoze Murinjo, a është më magjistari që ka qenë në futboll? Nëse shihet ecuria e tij që prej triumfit me Interin në Champions League shumë vite më parë, mund të thuhet pa frikë se portugezi e ka humbur magjinë e vet, futbollit të tij dhe metodave të veçanta të tij u ka ikur koha, ose thjesht rivalët e njohin aq mirë Murinjon, saqë nuk ka më sekrete.

Sot Sevilja fitoi 2-1 në Mançester, duke hyrë në histori për dy arsye: së pari, për herë të parë fitoi në Angli pas 6 tentativash bosh, dhe së dyti, për herë të parë siguroi një vend në çerekfinalet e Champions League.

Skuadër fantastike Sevilja, shumë solide në prapavijë, në të dyja ndeshjet, meritë e Vinçenco Montelës, që një duartrokitje e meriton, pas largimit si dështak nga Milani. Meritë edhe e sulmuesit Ben Jeder, vdekjeprurës me golat e tij në minutat 73 e 77, ndërsa në minutën e 83-të Lukaku shkurtoi, ironikisht, sepse belgu thuajse gjithnjë shënon gola pa vlerë, kur shënon në ndeshje të rëndësishme.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image