Gjermania Perëndimore sundon Europën nën “logon” Gerd Myler!

0

 

Bashkimi Sovjetik nuk arrin që t’i kundërvihet superpotencës së ndërtuar nga Helmut Shën dhe djaloshit të artë që realizoi dopietë në finale. Zhgënjimi i madh, Holanda

 

Kampionët e Europës në fuqi, Italia, kishin arritur finalen e Botërorit 1970, por nuk ishin sidoqoftë të konsideruar favoritë për edicionin e Europianit 1972. Trajneri i Gjermanisë Perëndimore, Hemlut Shën, po ndërtonte një nga kombëtaret gjermane më të fortë në histori.

Dukë ndërtuar formacionin mbi bllokun e Bajern Mynihut dhe Borusia Mënshengladbahut, Shën kishte formuar një skuadër të madhe. Franc Bekenabuer dirigjonte operacionet e mbrojtjes; Paul Brajtner shtyntë në krahun e majtë dhe sulmuesi Uli Hënes përfaqësonte një tjetër futbollist në kuadër të mekanizmave gjermanë. Gunter Netzer, sakaq, ishte thërritur në mesfushë për të siguruar cilësi tek ekipi. Në sulm ishte “Der Bomber”: Gerd Myler. Një goleador i madh në maksimum të formës, pasi shënoi plot gjashtë gola në grupin kualifikues. Në çerekfinale ishte rradha e Anglisë, që u mund me rezultatin 3-1 në “Ëembley”, suksesi i parë gjerman në stadiumin londinez. Rikthimi në Gjermani përfundoi pa gola dhe gjermanët arritën kështu në fazën finale.

Mes gjysmëfinalistëve edhe Bashkimi Sovjetik, në pjesmarrjen e katërt radhazi në fazën finale, që mundi Jugosllavinë në çerekfinale. Belgjika humbi mesfushorin Vilfred Van Moer për një frakturë në këmbë, por nuk arriti sidoqoftë që të befasonte Italinë. Hungaria kaloi Rumaninë. Belgjika nuk arrita që të shfrytëzonte faktorin fushë ashtu si kishin bërë përpara saj Spanja dhe Italia. Në Anversë, një dopietë e Mylerit i dhuroi Gjermanisë fitoren 2-1. Në gjysmëfinalen tjetër, Bashkimi Sovjetik gjunjëzoi Hungarinë me një gol të Anatoli Konkov. Në finalen për vendin e tretë dhe të katërtin, Belgjika mundi Hungarinë.

Finalja ishte vetëm në një kraj, me Netzer dhe Bekenabauer dominues të mesfushës dhe Myler autor i një tjetër dopietë. Herbert Vimer ishte realizuesi i 3-0. “Gjithçka funksionon për së miri”, ka kujtuar Myler. “Kishte harmoni dhe kuptoheshim në perfeksion. Ishte e njëjta gjë në fushë. Nuk mund të kërkosh më shumë”. Bazat për titullin botëror të dy viteve më pas ishin hedhur.

 

Golashënuesit

4 gola: Gerd Myler (Gjermani P.)

1 gol: Raul Lambert, Paul Van Himst, Herbert Vimer (Belgjikë), Lajos Ku (Hungari), Anatolij Konkov (B.Sovjetik)

 

 

Grupi 1

 

Ndeshjet

Çekosllvaki-Finlandë       1-1

Rumani-Finlandë              3-0

Uells-Rumani                     0-0

Uells-Çekosllovaki           1-3

Finlandë-Uells                   0-1

Finlandë-Çekosllovaki    0-4

Finlandë-Rumani              0-4

Uells-Finlandë                   3-0

Çekosllovaki-Uells           1-0

Rumani-Çekosllovaki      2-1

Rumani-Uells                     2-0

 

Renditja

1.Rumani             6              4              1              1              9

2.Çekollsovaki   6              4              1              1              9

3.Uells                  6              2              1              3              5

4.Finlandë           6              0              1              5              1

 

Grupi 2

 

Ndeshjet

Norvegji-Hungari             1-3

Francë-Norvegji               3-1

Bullgari-Norvegji              1-1

Hungari-Francë                 1-1

Bullgari-Hungari                3-0

Norvegji-Bullgari              1-4

Norvegji-Francë               1-3

Hungari-Bullgari                2-0

Francë-Hungari                 0-2

Hungari-Norvegji             4-0

Francë-Bullgari                  2-1

Bullgari-Francë                  2-1

 

Renditja

1.Hungari             6              4              1              1              9

2.Bullgari              6              3              1              2              7

3.Francë               6              3              1              2              7

4.Norvegji           6              0              1              5              1

 

 

Grupi 3

 

Ndeshjet

Maltë-Greqi                       1-1

Greqi-Zvicër                       0-1

Maltë-Zvicër                      1-2

Maltë-Angli                        0-1

Zvicër-Maltë                      0-1

Angli-Greqi                         3-0

Zvicër-Greqi                       1-0

Greqi-Maltë                       2-0

Zvicër-Angli                        2-3

Angli-Zvicër                        1-1

Greqi-Angli                         0-2

 

Renditja

1.Angli                  6              5              1              0              11

2.Zvicër                6              4              1              1              9

3.Greqi                 6              1              1              4              3

4.Maltë                6              0              1              5              1

 

Grupi 4

 

Ndeshjet

Spanjë-Irlandë V.             4-0

Qipro-B.Sovjetik               1-3

Qipro-Irlandë V.               0-3

Irlandë V.-Qipro               5-0

Qipro-Spanjë                     0-2

B.Sovjetik-Spanjë            2-1

B.Sovjetik-Qipro               6-1

B.Sovjetik-Irlandë V.      1-0

Irlandë V.-B.Sovjetik      1-1

Spanjë-B.Sovjetik            0-0

Spanjë-Qipro                     7-0

Irlandë V.-Spanjë             1-0

 

Renditja

1.B.Sovjetik        6              4              2              0              10

2.Spanjë              6              3              2              1              8

3.Irlandë V.         6              2              2              2              6

4.Qipro                 6              0              0              6              0

 

 

Grupi 5

 

Ndeshjet

Danimarkë-Portugali      0-1

Skoci-Danimarkë              1-0

Belgjikë-Danimarkë        2-0

Belgjikë-Portugali            3-0

Portugali-Skoci                  2-0

Portugali-Danimarkë      5-0

Danimarkë-Belgjikë        1-2

Danimarkë-Skoci              1-0

Skoci-Portugali                  2-1

Skoci-Belgjikë                    1-0

Portugali-Belgjikë            1-1

Renditja

1.Belgjikë            6              4              1              1              9

2.Portugali          6              3              1              2              7

3.Skoci                  6              3              0              3              6

4.Danimarkë      6              1              0              5              2

 

 

Grupi 6

 

Ndeshjet

Irlandë-Suedi     1-1

Suedi-Irlandë     1-0

Austri-Itali           1-2

Itali-Irlandë         3-0

Irlandë-Itali         1-2

Suedi-Austri       1-0

Irlandë-Austri    1-4

Suedi-Itali            0-0

Austri-Suedi       1-0

Itali-Suedi            3-0

Austri-Irlandë    6-0

Itali-Austri           2-2

 

Renditja

1.Itali                     6              4              2              0              10

2.Austri                                6              3              1              2              7

3.Suedi                 6              2              2              2              6

4.Irlandë              6              0              1              5              1

 

Grupi 7

 

Ndeshjet

Holandë-Jugosllavi          1-1

Luksemburg-Jugosllavi  0-2

Gjermani L.-Holandë      1-0

Luksemburg-Gjermani L.              0-5

Holandë-Luksemburg    6-0

Jugosllavi-Holandë          2-0

Gjermani L.-Luksemburg              2-1

Gjermani L.-Jugosllavi    1-2

Holandë-Gjermani L.      3-2

Jugosllavi-Gjermani L.    0-0

Jugosllavi-Luksemburg  0-0

Luksemburg-Holandë    0-8

 

Renditja

1.Jugosllavi         6              3              3              0              9

2.Holandë           6              3              1              2              7

3.Gjermani L.     6              3              1              2              7

4.Luksemburg   6              0              1              5              1

 

Grupi 8

 

Ndeshjet

Poloni-Shqipëri                 3-0

Gjermani P.-Turqi            1-1

Turqi-Shqipëri                   2-1

Shqipëri-Gjermani P.      0-1

Turqi-Gjermani P.            0-3

Shqipëri-Poloni                 1-1

Gjermani P.-Shqipëri      2-0

Poloni-Turqi                       5-1

Poloni-Gjermani P.          1-3

Shqipëri-Turqi                   3-0

Gjermani P.-Poloni          0-0

Turqi-Poloni                       1-1

 

Renditja

1.Gjermani P.    6              4              2              0              10

2.Poloni                6              2              2              2              6

3.Turqi                  6              2              1              3              5

4.Shqipëri            6              1              1              4              3

 

 

Faza finale

 

Çerekfinalet

Angli-Gjermani P.            1-3

Gjermani P.-Angli            0-0

 

Hungari-Rumani               1-1

Rumani-Hungari               2-2

 

Itali-Belgjikë                       0-0

Belgjikë-Itali                       2-1

 

Jugosllavi-B.Sovjetik       0-0

B.Sovjetik-Jugosllavi       0-3

 

Gjysmëfinalet

Gjermani P.-Belgjikë      2-1

B.Sovjetik-Hungari          1-0

 

Finalja

Gjermani P.-B.Sovjetik  3-0

 

 

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here