F1, zyrtarizohet kalendari i vitit 2016

0

Botërori i Formulës 1 në vitin 2016 do të nisë në datën 20 mars në Melburn. Federata Ndërkombëtare e Automobilizmit (FIA) zyrtarizoi kalendarin e këtij kampionati, duke konfirmuar edhe afrimin e datës së nisjes së tij. Sezoni i ri i këtij kampionati do të ketë një rekord, pasi në kalendar janë 21 gara, ndërkohë që deri në këtë moment, sipas rregullores, lejohej vetëm zhvillimi i 20 garave çdo vit.

FIA e bëri të ditur kalendarin e ri nëpërmjet një komunikate për shtyp, ku ndër të tjera theksohej se ekziston edhe problemi i Çmimit të Madh të Austin. Kjo garë është parashikuar të zhvillohet në 23 tetorin e vitit të ardhshëm, por vështirësitë financiare të cirkuitit kanë ngritur jo pak dilema për të.

E reja më interesante për sezonin e ri të Formulës 1 është përfshirja në kalendar e Çmimit të Madh të Azerbajxhanit, që do të zhvillohet në 19 qershor. Për t’u theksuar është se organizatorët e kësaj gare kanë nënshkruar me drejtuesit e Formulës 1 një kontratë 10-vjeçare. Gjithashtu, të bie në sy rikthimi në Botëror i garës së Gjermanisë që këtë vit mungoi për shkak të problemeve ekonomike si të pistës së Hokenhajmit, ashtu dhe asaj të Nurburgringut.

Botërori i Formulës 1 i vitit 2016 do të mbyllet me Çmimin e Madh të Abu Dabit, në 27 nëntor.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

http://sportekspres.com/wp-content/uploads/2019/02/fotoblinibilta.jpeg