Euro 2020/ Kosova njihet me kundërshtarët e mundshëm, përballje kampionësh që në grupe

Ditën e sotme në orën 18:00 është hedhur edhe shorti i grupeve për Euro 2020.  Ndeshje vërtet të bukura pritet të shihen verën e ardhmshme, teksa shorti ka rezervuar ekipe të mëdha përballë njëra-tjetrës. Grupi F do të jetë grupi i ferrit, pasi në të ndodhen kampionët e botës Franca, Gjermania dhe kampionët në fuqi të Europës, Portugalia. Ekipi tjetër që do i bashkohet do të jetë pikërisht fituesi i play off-it A ose atij D, ku ndoshet edhe Kosova.

Por kjo nuk është alternativa e vetme sa i përket Kosovës, pasi nëse do të arrijnë të kalojnë me sukses play off-in e tyre, atëherë do të mund jenë në të njëjtin grup me Holandën, Ukrainën dhe Austrinë. Ndërsa ekipet e kualifikuara nga grupi u edhe dardanët ishin pjesë, Çekia dhe Anglia, do të luanë sërish kundër njëri-tjetrit në Euro 2020, së bashku me Kroacinë dhe fituesin e play off C./Sport Ekspres/