“Erdhi të më thyente dhembët pas ndeshjes“, ish-futbollisti tregon episodin me Gatuzon: Nuk e kaloje dot me top

0

Xhenaro Gatuzo njihet nga të gjithë për karakterin ne tij të çmendur që e ka shfaqur edhe në fushën e lojës, teksa agresiviteti ishte një element dallues i tij. Ndërhyrjet e tij ishin të ashpra, teksa jo më kot ka marrë jetë edhe shprehja e famshme për të se mund të lërë të kalojë ose topin ose lojtarin, të dy asnjëherë. E kjo nuk është vetëm një mit, pasi e konfirmon edhe vetë ish-futbollisti i Udinezes, Apiah. Ky i fundit ka rrëfyer se Gatuzo është lojtari më i vështurë me të cilin është përballur ndonjëherë. Madje zbulon edhe një episod interesant por aspak të bukur për të, pasi ish-mesfushori i Milanit shkoi për t’i thyer dhembët pas ndeshjes

“Gattuso erdhi të më thyejë dhëmbët në fund të lojës. Nuk ishte e mundur ta kaloje me top. Lojtari më i vështirë për tu përballur ishte Xhenaro Gatuzo. E takova kur isha akoma duke luajtur te Udineze. Ishte kundër Salernitana, një ekip nga Italia e Jugut, ku Gattuso në atë kohë luante. Ai ishte me të vërtetë më i vështiri, ngjante si Emerson, Demterio Albertini dhe shumë të tjerë”, ka thënë Apiah./Halit Delibashi-Sport Ekspres/

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.