Epoka e Realit, miliona dhe zgjuarsi

0

Tani mund të thuhet pa frikë: është cikli i Realit të Madridit, klubi më i madh në planet, që në 4 vitet e fundit ka dominuar planetin.

Triumfi kundër Mançester Junajtid në Shkup ishte i treti në 4 vitet e fundit, me Realin që shkon në 4 Superkupa Europe, një më pak se Milani dhe Barcelona.

Madrilenët janë të prerë për finale: prej vitit 2000, kanë fituar çdo finale të luajtur.

Dominim spanjoll i frikshëm; 8 nga 9 Superkupat e fundit europiane janë fituar nga spanjollët (3 Reali e Barça, 2 Atletiko, përjashtimi është Bajerni 2013).

Të jesh trajner i Realit është një avantazh i madh: Zinedin Zidan ka fituar 6 trofe në 2 vite e gjysmë në drejtim, me një trofe në çdo 14.7 ndeshje. Po Murinjo? Kundër Realit nuk ka asnjë fitore në 5 përballje, me vetëm një barazim.

Dihet që Florentino Perez e ka fiksim të marrë më të mirët dhe vebdos rekorde shpenzimesh, por kohët kanë ndryshuar. Modriç+Kros+Kasemiro+Isko kanë kushtuar 104,5 milionë euro, më pak se Pol Pogba, 105 milionë dhe sërish zhgënjyes.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image