Efekti domino, Lukaku i merr vendin dhe Runej kthehet në shtëpi

0

Merkatoja tashmë ka hyrë në fazat e saj të nxehta, sepse klubet po nisin të hedhin milionat për lojtarët që dëshirojnë në treg.

Dje sulmuesi Romelu Lukaku u transferua nga Evertoni te Mançester Junajtid për 75 milionë sterlina. Natyrisht, pjesë e planit të Junajtid dhe Evertonit ka qenë edhe Runej, i cili menjëherë është lënë i lirë nga Junajtid, që i ka bërë një dhuratë lojtarit, edhe pse duhet theksuar se ish-kapiteni i “Djajve të kuq” fitonte mbi 14 milionë sterlina në sezon dhe tani Junajtid i ka kursuer.

Wayne Rooney has returned to Everton

Uejn Runej është kthyer tek Evertoni, ku është prezantuar zyrtarisht sot. Bëhet fjalë për një kthim në shtëpi për sulmuesin 31-vjeçar, i cili është rritur tek Evertoni dhe në vitin 2004 u transferua tek Mançester Junajtid, për 27 milionë sterlina.

14 vite të shkëlqyer për Runejn në Mançester, me  393 ndeshje e 183 gola, por sezonet e fundit ishin një rënie konstante dhe sulmuesi ishte kthyer në një barrë për sulmin e “Djajve të kuq”.

Nga 1.2 milionë sterlina në muaj që merrte në Mançester, Runej tani do të marrë 600 mijë sterlina në muaj. Aspak keq.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here