Edhe Monako “bombardon” Dortmundin

0

Nga makthi i djeshëm i bombave që i rrezikuan jetën skuadrës dhe plagosën spanjollin Bartra, te disfata nga “bombat” e Monakos: Dortmundi po përjeton ditë mjaft të vështira, në aspektin sportiv e tej sportit.

Monako fitoi sot 3-2 në ndeshjen që duhej të luhej mbrëmë në Dortmund, me një paraqitje madhështore dhe një provë tjetër që është skuadra me sulmin më të frikshëm në Europë në këtë moment.

Kryesuesit e Francës   u treguan të shkëlqyer, duke shfrytëzuar në maksimum rastet që krijoi dhe duke pasur edhe fat.

Fati u bë vendimtar në pjesën e parë, kur Fabinjo humbi një 11-met2ërsh në minutën e 17-të dhe supertalenti Mbape shënoi golin e avantazhit dy minuta më pas, edhe pse në pozicion jashtë loje, ndërsa në minutën e 35-të Sven Bender shënoi një autogol, duke shtruar rrugën për Monakon.

Në pjesën e dytë Dortmundi bëri ndryshime në formacion dhe në lojë, derisa në minutën e 57-të Dembele shkurtoi distancën e golave, pas një pasimi nga Kagaua.

U duk se u rihap gjithçka, por sulmet pa fund të Dortmundit kishin koston e vet, sepse Mbape sërish gjeti hapësirë dhe shënoi golin e tretë, 11 minuta para mbylljes.

Kagaua në të 84-tën shkurtoi për gjermanët dhe nuk pati më gola, me rezultatin 2-3 që ndoshta është i mirë për Dortmundin, duke parë sa keq luajti në pjesën e parë.

Mbape bëhet lojtari më i ri në historinë e Ligës së Kampioneve që shënon dy gola pas fazës së grupeve, Monako është në pozicion fantastik në garën për një vend në gjysmëfinale.

A duhej luajtur 24 orë pas tmerrit të bombave? Me siguri te Dortmundi nuk kanë qenë dakord, por vendos UEFA.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.