“E solli këtu vetë menaxheri i Setien”, media spanjolle sulmon Rei Manaj: Nuk do të luajë një ndeshje te Barcelona

Nga Klaudio Ndreca

Ashtu siç edhe pritej kur Rei Manaj kaloi te Barcelona për të mbërritur në ekipin B, ka pasur shumë dyshime për zgjedhjen e bërë nga ky sulmues. Madje në shumë raste ishin vetë tifozët shqiptarë që e shihnin të pamundur që futbollisti i Kombëtares të ëndërronte për një vend në ekipin A.

Nuk kaluan shumë ditë dhe trajneri Setien e grumbulloi menjëherë në stërvitje me yjet e tjerë. Kaq mjaftoi që po të njëjtët kritikë të ndiheshin krenar me Rei Manajn, që u shoqërua me shumë stërvitje te Barcelona dhe me kulmin e një ftese për të qenë në stol ndaj Getafes.

Nga ana tjetër nuk ka shumë për t’u mbajtur mend nga ndeshjet e tij te Barcelona B, teksa nuk ka shkuar më tepër sesa një gol i realizuar me 11-metërsh. Në ditën e djeshme ka ardhur edhe një sulm nga një media spanjolle, “Eltriangle”, që ngre dyshime për aftësitë e Manajt.

Atje thuhet se Barcelona shpeshherë nxjerrë më të mirën nga presionet dhe situatat e vështira, por kjo nuk ndodhi fillimisht me rastin e trajnerit të zgjedhur. Setien nuk ishte trajneri i parë për Barcelonën, por largimi i Valverdes ishte më i shpejtë nga çfarë duhej realisht dhe drejtuesit nuk kishin kohë për të sjellë në “Camp Nou” emrat e shumëdëshiruar.

I njëjti krahasim bëhet edhe për Manajn, ndërsa thuhet se për ta sjellë nga Albacete te Barcelona, ka ndërhyrë vetë menaxheri i Quique Setien. Pyetja që shtron media spanjolle konsiston me tezën se përse duhet të investohet tek një lojtar, që dihet se nuk do ta ketë kurrë fatin e tij në ekipin A.

“Barcelona u përforuca me një sulmues nga Albacete, Rei Manaj, 22 vjeç, i cili me siguri që nuk do ta luajë një ndeshje të tërë me ekipin A, sepse i mungon niveli dhe kushtet për t’u rritur. Operacioni për të është bërë me ndërmjetësimin e vetë menaxherit të Quique Setien”, shkruhet mes të tjerash. /Sport Ekspres/