Dy vite pa lavdi, mbrojtësi i Barcelonës shkon në Angli

0

Evertoni do të mbyllë brenda 24 orëve detajet e fundit të transferimit të mbrojtësit Lyka Dinj nga Barcelona.

Mbrojtësi i majtë i kombëtares franceze ishte nisur me Barcelonën për turneun amerikan, por i është dhënë leje që të kthehet në Europë, pasi ishte arritur një marrëveshje me Evertonin, për 25 milionë euro.

25-vjeçari shkëlqeu te Lila në sezonin 2012/13, duke u transferuar te PSG për 15 milionë euro, por nuk ia doli. Në sezonin 2015/16 u huazua te Roma dhe rigjeti nivelin e tij më të mirë, ndërsa në verën e vitit 2016 Barcelona e bleu për 16.5 milionë euro.

Gjithsesi, dy sezonet në Spanjë nuk kanë qenë të mbara dhe Dinj ka qenë gjithnjë zgjedhje e dytë, ndaj shitja e tij për 25 milionë euro është një biznes i mirë.

Të dielën në mbrëmje Dinj postoi një mesazh në Instagram, ku falënderoi Barcelonën dhe tifozët katalanas, edhe pse përdorimi i paktë në sezonin e fundit e ka jashtë Kupës së Botës.

Dinj do të bëhet blerja e dytë e Evertonit që kur në drejtim ka shkuar trajneri Marko Silva. Më parë Evertoni ka blerë mesfushorin Riçarlison për rreth 50 milionë euro.

En los últimos dos años han sido un sueño de un niño que he podido realizar quiero decir muchas Gracias a todos . En primero al Club que me ha dado todo desde que he llegado . Gracias a todos Los fisios , Los staffs con quien he trabajado , los preparadores fisicos , la gente de la seguridad , de la cucina todos hacen que El club es una famiglia La aficion que esta siempre al lado del equipo y que me ha dado mucho caliño durante dos años . La ciudad de Barcelona que se quedara siempre conmigo por loque he vivido y por la gente que esta increible a todos los momentos . Y en ultimo mis compañeros que antes de ser Los mejores jugadores del Mundo son personas increíbles que te ayudan siempre . Todo eso para decir que el Barça es mas que un club es una famiglia increible Un abrazo muy fuerte a todos y muchas suerte por la temporada ??

A post shared by Lucas Digne (@lucasdigne) on

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.