Dortmundi blen Jarmolenkon, lajm i mirë për Skënderbeun

0

Pasi shiti Usman Dembelenë te Barcelona, Dortmundi ka gjetur mënjeherë pasuesin e tij. Ai është Andij Jarmolenko, ylli i Dinamos së Kievit, i cili për herë të parë lë klubin legjendar ukrainas dhe në moshën 27-vjeçare provon të luajë në Bundesligë.

27-vjeçari i lindur në Rusi është ylli i madh i Ukrainës dhe Dinamos së Kievit, duke shënuar mbi 160 gola në karrierë, mes klubit e kombëtares.

Në kampionatin e shkuar shënoi 15 gola dhe ka vite që kërkohet në Itali e Angli, por çmimi i tij ishte shumë i lartë.

Tani Dortmundi e blen për 25 milionë euro, një shifër e ulët, krahasuar me çmenduritë që po bëhen në treg.

“Andrij është një lojtar që e kemi ndjekur prej shumë kohësh dhe ai luanfutboll në nivel shumë të lartë për klubin e tij dhe kombëtaren e Ukrainës”, tha drejtori sportiv Mikael Cork gjatë prezantimit.

Me largimin e Jarmolenkos, në sulmin e Dinamos mbeten pika referimi Kravets e Mbokani, të dy të afruar këtë verë. Të dy janë sulmues shumë të mirë, por gjithsesi largimi i Jarmolenkos dobëson ndjeshëm Dinamon, sepse bëhej fjalë për liderin e skuadrës, ndaj mund të konsiderohet një lajm i mirë edhe për Skënderbeun, që do të ketë përballë një yll më pak në Europa League.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image