DIREKT/ Barazon Maqedonia me 11-metërsh

0

E martë, 5 shtator, 20:45, Strumica, Maqedoni

Maqedoni – Shqipëri 1-1 

Shënues: Roshi 53′, Trajkovski 78′

Goli

53′ – Memushaj hedh një top për Sadikun që e kontrollon bukur dhe harkon në shtyllën e dytë, Roshi gjendet në vendin e duhur në momentin e duhur, duke goditur bukur me kokë, topi përkëdhel shtyllën dhe përfundon në rrjetë

78 – Roshi prek topin me dorë brenda zoen dhe 11-metërsh sipas gjyqtarit, Trajkovski merr përsipër ekzekutimin, barazon Maqedonia

Maqedonia: Dimitrievski, Ristevski, Velkoski, Musliu, Nikolov ( Trajkovski58′), Spirovski (Radeski  88′), Ristovski (Triçkovski 88′), Bardhi, Alioski, Pandev, Nestorovski. Trajner: Igor Angelovski. Të gatshëm: Nilson, Iliev, Tosevski, Doriev, Zajkov, Sikaski, Gjorgjev, Babunski.

Shqipëria: Berisha, Agolli (Memolla 74′), Mavraj, Ajeti, Hysaj, Lila, Kukeli (Basha 46′), Hyka, Llullaku (Memushaj 46′), Sadiku. Trajner: Kristian Panuçi. Të gatshëm: Hoxha, Strakosha, Balliu, Veseli, Xhimshiti, Ahmeti, Grezda, Latifi, Abrashi

Gjyqtarë: Jonas Eriksson (SUE), Mathias Klasenius (SUE), Daniel Wärnmark (SUE), Andreas Ekberg (SUE)

Kartonë të verdhë: Ristevski 66′ Musliu 81′  /Mavraj 37′, Kukeli 42′, Roshi 67′, Basha 87′

Episodet

2′ –  Shkëndija e parë vjen nga vendasit. Një harkim nga e djathta nuk shfrytëzohet nga sakush. Ajeti bën më të thjeshtën duke çuar topin jashtë vijave anësore.

15′ – Kundërzbritje e Maqedonisë, Nestorovski në hyrje të zonës gjen hapësirë për të goditur, por në momentin e fundit humbet ekuilibrin dhe topi përfundon jashtë.

21′ – Dalin përpara kuqezinjtë. Nga krahu i djathtë Sadiku hedh një top për Llullakun, por vigjilente mbrojtja vendase, e cila mbyll mjaft shpejt, duke i hequr mundësinë sulmuesit për të goditur.

23′ – Mjaft i rrezikshëm Pandev, i cili avancon në zonën e Shqipërisë dhe godet bukur, spektakolar Berisha me pritjen e tij.

25′ – Bardhi, provon nga një goditje dënimi, Berisha përsëri vendimtar.

26′ – E pabesueshme çfarë humbasin kuqezinjtë. Një top i rrëmbyer në gjysmëfushën tonë i gjen të pavendosur maqedonësit, por në mënyrë të pabesueshme  sadiku humbet topin edhe pse ndodheshin tre shokë të tij në krahun tjetër

57′ – Memushaj provon nga një goditje dënimi, portieri vendas devijon tpopin në këndore.

59′ – Memushaj fantastik nga e majta depërton deri në brendësi të zonës dhe hedh një top për Sadikun, i cili nga shumë pranë portës gabin në mënyrë të pabesueshme.

71′ – Mundësi e mirë për Maqedoninë, një top i hedhur në shtyllën e parë nuk arrihet nga Musliu, por përfundon tek Pandev, që godet me kokë, por Hysaj bëhet shpëtimtar, duke larguar topin.

76′ – Alioski gjen hapësirë dhe godet bukur, Berisha pret në dy kohë.

85′ – Alioski godet fort, por Berisha me fat ndal topin, Nestorovski  gjen topin dhe provon përsëri, por super berisha ndal përsëri.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image