Dino Xof: Italia do kualifikohet, mbledhjet pa trajnerin janë dështim

0

Një ndër personat që e njeh më mirë kombëtaren italiane është natyrisht Dino Xof, ish-portieri legjendar, kampion bote në vitin 1982, ndërsa më pas trajner i Italisë në periudhën 1998-2000. Xof e ka të qartë që është një moment delikat për trajnerin aktual Ventura, ashtu si për lojtarët: “A kam përjetuar momente si ato që po kalon Ventura? Po, i kam përjetuar, por jo mbi shpinën time. I vuanin Bearxoti dhe të tjerët… Kam shumë besim se Italia do të shkojë në Botëror, pak rëndësi ka çfarë do bëjë në Shkodër”.

Ndërkaq, tek Italia ka nervozizëm dhe debate: “Mbledhja me dyer të mbyllura, pa trajnerin? Mbaj mend që në vitin 1974 e bëmë një të tillë në tren në Shtutgart dhe ishte një dështim total… Dolën në dritë 2-3 gjëra që e mbyllën menjëherë diskutimin. Duhet të besojmë te rolet dhe t’i japim besim trajnerit. Ka rregulla në jetën e futbollit, është trajneri ai që vendos për disa gjëra, nuk mund të bien dakord lojtarët me njëri-tjetrin dhe në krah tjetër të qëndrojë trajneri”.

Xof është i bindur te kualifikimi në Botëror: “Do të kalojmë dhe do të bëjmë figurë të mirë edhe në Rusi, edhe pse është e qartë që do të kemi disa probleme për të fituar apo kapur finalen. Gjithsesi, në Europë dhe në Amerikën e Jugut janë disa kombëtare të nivelit të lartë dhe mendoj se Italia mund të përballet pa frikë me to”.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image