Derbi më i çmendur në botë, River Plejti turpëron Bokan

0

River Plejti ka mbajtur gjallë shpresat për titull në Argjentinë, duke fituar 3-1 derbin e madh kundër Boka Zhuniors, pikërisht në “Bombonera”, përballë 49.000 tifozëve të çmendur.

Është një sfidë me rëndësi të jashtëzakonshme, sepse në lojë është krenaria dhe në këtë derbi kjo është një temë tepër delikate, aq sa një fitore në Superclasico krahasohet me fitimin e një trofeu.

Gonzalo Martinez heshti tifozët vendas duke shënuar në minutën e 15-të për Riverin, ndërsa Lukas Alario dyfishoi pak më vonë.

Fernando Gago shkurtoi në fundin e 45 minutave të para, por Sebastian Driusi vulosi fitoren në minutat shtesë të ndeshjes.

Një ndeshje e çmendur, me ritëm frenetik në fushë dhe ngjarje pa fund në tribuna, nga koreografitë te parullat, nga koret mbështetesë për skuadrat tek ofendimet dhe sendet e hedhura drejt tifozëve kundërshtarë, por edhe në fushë.

Në fund, River Plejti merr fitoren që rihap garën për titull, sepse mund të shkojë në -1 nga kreu nëse fiton një takim të prapambetur, por Boka mbetet e para dhe favorite për titull, me 6 ndeshje të mbetura.

Two supporters climb the fencing between the pitch and the stands at Boca's La Bombonera stadium

As per tradition, flares were set off to build the atmosphere before the game against River Plate 

Dario Benedetto (centre) and Pablo Perez (right) celebrate Fernando Gago's goal for Boca shortly before half-time

Sebastian Driussi extended River's lead seconds before full-time but was booked for taking his shirt off

Lucas Alario (left) doubled River Plate's lead shortly afterwards when he put past Boca Juniors goalkeeper Agustin Rossi

La Bombonera was full to its 49,000 capacity on Sunday as Boca Juniors hosted River Plate in the Primera Division

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.