Derbi i 166-të, ja faktet dhe numrat!

0

Ky do të jetë derbi i 166-të mes Interit dhe Milanit. Bilanci flet në favor të zikaltërve (61 fitore), ndërsa kuqezinjtë kanë fituar më pak (51 ndeshje). 53 sfida janë ndarë në barazim

 Fakte për ndeshjen

* Milani ëshë skuadra ndaj të cilës Interi ka barazuar më shumë ndeshje në Serinë A (53 në 165 përballje), ndërkohë që është edhe skuadra që i k shkaktuar më shumë humbje kuqezinjve (61).

* Ekuilibër i plotë në tetë derbit e fundit në kampionat, me 2 fitore për secilën dhe katër barazime: gjatë kësaj periudhe Interi ka shënuar gjashtë gola, Milani tetë.

* Është hera e parë në histori që derbi i Milanos do të luhet në orën 12:30.

* Në gjashtë ndeshjet e fundit në kampionat, Interi ka pësuar 11 gola, ndërkohë që në dhjetë të mëparshmet kishte pësuar vetëm 3, duke e mbajtur portën të paprekur në shtatë ndeshje.

* Milani ka shënuar në të nënta ndeshjet e fundit në kampionat, por ka që nga tetori i vitit 2013 që nuk shënon në dhjetë ndeshje radhazi.

* Interi dhe Milani janë skuadrat që deri tani kanë pësuar më pak gola me kokë në këtë kampionat të Serisë A (3).

* Në këtë sezon, Milani është skuadra me moshën mesatare më të ulët të lojtarëve të përdorur (25 vite e 249 ditë), kurse Interi është i katërti për moshën mesatare më të lartë (27 vite e 309 ditë).

* Dopieta e fundit e Susos me fanellën e Milanit ka qenë pikërisht në derbin e fazës së parë kundër Interit.

6 derbit e fundit

20.11.2016           Milan-Inter                         2-2

31.01.2016           Milan-Inter                         3-0

21.10.2015           Milan-Inter                         0-1

13.09.2015           Inter-Milan                         1-0

25.07.2015           Milan-Inter                         1-0

19.04.2015           Inter-Milan                         0-0

 6 ndeshjet e fundit të Interit

09.04.2017           Krotone-Inter                    2-1

03.04.2017           Inter-Sampdoria               1-2

18.03.2017           Torino-Inter                       2-2

12.03.2017           Inter-Atalanta                   7-1

05.03.2017           Kaljari-Inter                        1-5

26.02.2017           Inter-Roma                         1-3

 6 ndeshjet e fundit të Milanit

09.04.2017           Milan-Palermo                  4-0

02.04.2017           Peskara-Milan                   1-1

18.03.2017           Milan-Xhenoa                   1-0

10.03.2017           Juventus-Milan                 2-1

04.03.2017           Milan-Kievo                        3-1

26.02.2017           Sasuolo-Milan                   0-1

6 derbit e fundit, Interi pritës

13.09.2015           Inter-Milan                         1-0

19.04.2015           Inter-Milan                         0-0

22.12.2013           Inter-Milan                         1-0

24.02.2013           Inter-Milan                         1-1

06.05.2012           Inter-Milan                         4-2

14.11.2010           Inter-Milan                         0-1

6 ndeshjet e fundit të Interit, si pritës

03.04.2017           Inter-Sampdoria               1-2

12.03.2017           Inter-Atalanta                   7-1

26.02.2017           Inter-Roma                         1-3

12.02.2017           Inter-Empoli                       2-0

31.01.2017           Inter-Lacio                          1-2

28.01.2017           Inter-Peskara                    3-0

6 ndeshjet e fundit të Milanit, si udhëtues

02.04.2017           Peskara-Milan                   1-1

10.03.2017           Juventus-Milan                 2-1

26.02.2017           Sasuolo-Milan                   0-1

13.02.2017           Lacio-Milan                         1-1

08.02.2017           Bolonja-Milan                    0-1

29.01.2017           Udineze-Milan                  2-1

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.