Debutim i bujshëm: Hajnkes i jep një shans të artë të riut shqiptar

0

Bajerni i Mynihut njihet si një klub që ka raporte shumë të këqija me të rinjtë e akademisë. Suksesi i madh i bavarezëve gjatë viteve të fundit ka ndikuar për keq tek ekipet zinxhir, pasi vit pas viti në Mynih vijnë lojtarë cilësorë, madje një pjesë e tyre nuk sigurojnë minuta e jo më të pretendosh për promovime nga talentet e akademisë.

Por së fundmi një mori faktorësh të ndryshëm kanë detyruar trajnerin e kampionëve të Gjermanisë, Jup Hajnkes të hedhë një sy nga të rinjtë e ekipeve zinxhir për ndeshjen e sotme ndaj Frankfurtit. Ndër talentet që priten të jenë në fushë për herë të parë me fanellën e Bajernit, do të jetë dhe shqiptari 19-vjeçar Meritan Shabani. Për grumbullim e mesfushorit me origjinë nga Kosova, Hajnkes tha: “Në ndeshjen e nesërme do të jetë dhe Meritan Shabani. Ai ka luajtur shumë mirë gjatë miqësoreve të janarit. Akademia e Bajernit është e mbushur me lojtarë të talentuar”.

Shabani, luan si mesfushor i avancuar dhe pritet që ta nisë si titullar takimin e sotëm ku bavarezët do të ndeshen ndaj ekipit të drejtuar nga trajneri i tyre i ardhshëm, Niko Kovaç.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.