Berisha, mesazh Lacios: Dua të luaj, momenti im!

0

 

Portieri flet për mediet suedeze, teksa ndodhet në Kalmar me pushime: “Me Marketin është konkurrencë e fortë, por stërvitem për këtë gjë”

 

Pas sezonit që u mbyll dhe tjetrit që do të hapet së shpejti, Etrit Berisha ka ende disa dyshime që lidhen me të ardhmen e tij dhe sidomos hapësirën që do të ketë tek ekipi i Lacios, pasi kur u ble iu tha se sezonin e parë do ta kishte ambientim dhe do të pranonte edhe stolin, por kështu s’do të ndodhte në të dytin. Një premtim i bërë ky nga Igli Tare, drejtori sportiv i suksesshëm i Lacios. E megjithatë, gardiani i portës kuqezi, tashmë dëshiron të dijë rolin e tij në të ardhmen, nisur nga fakti se Marketi është pranë rinovimit të kontratës edhe për tre vjet dhe kjo gjë do të sillte një farë hezitimi tek Berisha për të kuptuar nëse do të krijohej hapësira e duhur për të mbrojtur portën bardhekaltër. Një koncept të cilin ai e shpreh, edhe pse me një mesazh “te fshehur”, edhe në intervistën e dhënë për “24kalmar.se”, ku rrëfen edhe jetën e tij. Prishtinasi ndodhet pikërisht në Suedi këto ditë, në Kalmar, aty ku edhe nisi historia e tij e suksesshme deri tani.

 

– Etrit, si jeni duke i kaluar pushimet?

– Kam ardhur n? Suedi p?r t? takuar prind?rit e t? dashur?s time n? Hultsfred dhe t? diel?n kam par? edhe ndeshjen kund?r AIK. Me të marrë pushimet, shkova të vizitoja ishujt Maldive p?r 2 jav? dhe pastaj u riktheva s?rish n? Rom?. Jam i lumtur q? ndodhem n? Kalmar. Kam kaluar vite mjaft t? bukura dhe kam miqt? e mi k?tu. Ky qytet do t? jet? gjithmon? n? zemr?n time. Ndihem si n? sht?pi këtu.

– Po stërvitje keni bërë gjatë kësaj kohe?

– Të them të drejtën jo, sepse këto periudha të shërbejnë të shlodhesh mendërisht dhe fizikisht, ndaj të harrosh futbollin. Sigurisht, me kudjes çdo gjë dhe pa e ekzagjeruar.

– Jeni portier i një prej skuadrave më të rëndësishme në Itali. Na thoni ndjesinë që provoni kur mbroni portën e Lacios?

– Nder i madh t? luash n? nj? klub t? till?. Debutova kund?r Interit dhe ishte nj? ?nd?rr e b?r? realitet. Stërvitem shum? dhe gjithmonë, në mënyrë që t? jem n? form?. Mund të them se sezoni i parë ishte shumë i mirë…

– Megjithatë, trajneri Pioli preferon m? shum? Marketin si titullar

– Konkurrenca n? skuad?r ?sht? gjithmon? e mir? dhe t? motivon q? t? puhosh m? shumë. Un? ndihem mir? pavar?sisht se kam luajtur pak. Do t? vazhdoj t? punoj shum? fort p?r t? k?rkuar edhe un? minutat e mia.

– Çfar? ke m?suar m? shum? te Lacio?

– Punojm? shum? me detajet, por aty st?rvitesh edhe me lojtar? t? nj? niveli t? lart?, q? godasin fort, kan? shpejt?si. Kjo do t? thot? se edhe un? duhet t? nd?rhyj? me shpejt?si. Gj?ra q? i b?ja edhe me Donen (Donald Arvidson, trajner i portier?ve te Kalmar). i jam shum? mir?njoh?s q? m? ka ndihmuar shum?.

– Lacio mund të luajë në grupet e Champions sezonin tjetër

– ?sht? nj? objektiv i rëndësishëm, por duhet t? b?jm? kujdes n? plejof pasi do t? p?rballemi me ekipe shum? t? forta dhe n? k?t? moment edhe nj? gol vlen shum?. Do t? luajm? kund?r lojtar?ve m? t? mir? n? bot?.

–  Do t? filloni sezonin e tret? te Lacio. Rikthehemi tek konkurrenca me Marketin. Si e mendoni?

– Do t? jet? e fort? s?rish. Un? do t? jap gjithcka n? st?rvitje dhe pastaj ?sht? trajneri ai q? vendos. Kemi shum? turne p?r t? luajtur k?t? vit si Kupa, kampionati, Champions. Sigurisht q? un? dua t? luaj m? shum? dhe ata e din? t? gjith? k?t? gj?. P?r mua ?sht? nj? moment shum? i r?nd?sish?m n? karrier?.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here