Batha ia del, Mazrekaj në stol

0

Eraldo Harlicaj

Skuadra e Partizanit ka udhëtuar ditën e djeshme drejt qytetit të Shkodrës. Trajneri Sulejman Starova, pasi i ka dhënë edhe dorën e fundit përgatitjeve me seancën e zhvilluar në orën 12:00. Tekniku i kuq i ka dhënë udhëzimet e fundit nga kompleksi “Internacional”, në Pezë, ndërsa skuadra është nisur drejt qytetit verior rreth orës 17:30 të pasdites.
Formacioni është diskutuar shumë gjatë kësaj jave, pasi ka pasur rikthime nga pezullimet si rasti i Torasës dhe Trashit, ndërsa janë ndalur Ramadani dhe Kalari. Të dy kanë plotësuar numrin e kartonëve të verdhë për sfidën ndaj Vllaznisë. Një tjetër dilemë për trajnerin Starova ka qenë edhe Batha, por tashmë trajneri i ka dhënë fanellën e titullarit dhe Batha do të luajë nga minuta e parë.

Formacioni –Portieri Alban Hoxha do të luajë nga minuta e parë. Kapiteni do të shohë të rreshtuar përpara vetes mbrojtjen me Fejzullahin nga e djathta, Krasniqin dhe Malotën në qendër dhe Trashin nga e majta. Mesfushori është rikthyer pas skualifikimit në sfidën ndaj Luftëtarit dhe do të pozicionet përsëri në mbrojtje edhe në mungesë të Kalarit.
Në mesfushë do të luajë Vila nga e djathta, Batha në qendër dhe Cetkoviç nga e majta. Starova ka preferuar një repart me 3 lojtarë të rreshtuar në këtë pozicion. Sulmi i është besuar Torasës nga e djathta, Bardhit në qendër, ndërsa lokomotiva do të jetë Ekubani.

Skema – Starova do të hedhë nga minuta e parë një formacion sulmues, pasi kërkon që ta zgjidhë ndeshjen që në pjesën e parë. Me Bathën në qendër ka më shumë “muskuj”, ndërsa Cetkoviç nga e majta do të ketë ndihmën e Bardhit. Të dy bashkë e përdorin mirë topin dhe kuptohen me njëri-tjetrin pa vështirësi. 3 sulmues do të jenë përpara në kërkim të golit dhe do të mundohen të shënojnë në portën e Selimajt.

Formacioni i mundshëm i Partizanit
Hoxha –  Fejzullahi, Krasniqi, Malota, Trashi -Vila, Batha, Cetkoviç – Torasa, Ekuban, Bardhi

Bilanci VLLAZNIA – PARTIZANI
– Ndeshja e parë: 16.03.1947 në Shkodër, 2-1 për Vllazninë.
– Fitorja e parë e Vllaznisë në Tiranë: më 01.05.1975 (1-0).
– Fitorja e parë e Partizanit: më 18.05.1947 në Tiranë 2-1.
– Fitorja e fundit e Partizanit në Shkodër: 1-0 më 19.10.2014.
– Barazimi i parë: 06.12.1959 në Shkodër 1-1.
– Barazimi i fundit i Vllaznisë në Shkodër: 1-1 më 20.11.2016.
– Fitorja më e thellë e Vllaznisë: Dy herë në Shkodër nga 4-1, më 18.03.1948 dhe më 01.05.1983.
– Fitorja më e thellë e Partizanit: Një herë 8-1 më 20.06.1964 në Tiranë.
– Barazimi me më shumë gola: në pesë raste 2-2
– Barazime radhazi: në 7 raste, nga 2 ndeshje radhazi.
– Ndeshja që ka “prodhuar” më shumë gola: Fitorja 8-1 e Partizanit në Tiranë më 20.06.1964.
– Fitore radhazi të Vllaznisë: në tre raste nga 3 ndeshje radhazi më 1988-89, 2003-04 dhe 2008-09.
– Fitore radhazi të Partizanit: një rast,, 9 ndeshje gjithsej, nga viti 1949 deri 1952.
– Fitore të dyfishta nga Vllaznia (brenda – jashtë): në 2 raste nga 2 ndeshje, më 1993-94 dhe 3 ndeshje, më 2008-09.
– Fitore të dyfishta nga Partizanit (brenda – jashtë): në 13 raste = 26 ndeshje gjithsej.
– Ndeshje në fusha asnjanëse: Janë 2 raste. I pari në Pukë më 13.09.2015 fiton 2-1 Partizani. I dyti në Elbasan më 12.09.2016 barazim pa gola 0-0.
– Tre ndeshjet e këtij sezoni: E para në Elbasan, barazim 0-0, e dyta në Shkodër, barazim 1-1, e treta në Tiranë, fiton Partizani 2-1.
– Bilanci total në 148 ndeshjet e derisotme: 44 fitore Luftëtari, 37 barazime, 66 fitore Partizani. Golaverazhi 145 me 200 në favor të Partizanit.
FATMIR EFICA

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.