Barcelona rishkruan historinë, Valverde: Nuk ka mbaruar

0

Barcelona triumfoi 3-0 sot në Madrid ndaj Realit, duke shkuar +9 nga Atletiko që mban vendin e dytë, ndërsa Reali është 14 pikë larg. Ishte një fitore historike, sepse për herë të parë në histori Barcelona ka fituar 3 ndeshje rresht në kampionat në Bernabeu.

Megjithatë, trajneri Ernesto Valverde refuzon të pohojë se suksesi i sotëm ishte vendimtar për fatet e titullit.

“Jemi të lumtur, mundëm një skuadër të madhe në fushën e vet. Megjithatë, jemi ende në pjesën e parë të sezonit dhe ka ende shumë rrugë përpara. Nuk dua të them asgjë, nuk është vendosur ende ndonjë gjë”.

Barcelona kontrolloi mirë sulmet e Realit, duke luajtur me 4 mesfushorë qendre, ndërsa në pjesën e dytë shpërtheu me 3 gola, edhe pse Valverde e pranon se ndryshimi i skemës e vendosi në vështirësi skuadrën.

“Reali kishte në plan të mos na lejonte të luanim, por pak nga pak fituam qarkullimin e topit dhe shanset për gol nisën të vinin, derisa shënuam. Në ndeshje të tilla, shumë fizike, është shumë e vështirë në fillim, ndërsa më pas luajtëm lirshëm. Nuk mendoj se Reali u dorëzua, jam i bindur që Reali nuk vdes kurrë. Ata sulmuan dhe patën më shumë raste me 10 lojtarë”.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image