Koreanët me masa “anti-spiun”, rrengu unik habit botën!

Në futboll studiohen skema për të befasuar kundërshtarët, por ka raste që mendohen edhe zgjidhje të çuditshme, si ajo që ka bërë Korea e Jugut. Kombëtarja aziatike ka luajtur duke ndryshuar numrat e fanellave të çdo lojtari, në miqësoret…

Merr fund pritja për Salah, sulmuesi gati për Rusinë!

Mohamed Salah u detyra ta shikonte ndeshjen Egjipt-Urugai nga stoli i rezervave. Skuadra e tij luajti si e barabartë ndaj amerikano-latinëve, por në fund fati solli, që “Faraonët” të dilnin nga fusha e lojës me kokën ulur për shkak të…

“Shko te Juventusi”, babai shtyn Milinkoviç-Saviçin

Nga debutimit në Botëror (i pari në karrierën e tij) në Kosta Rika-Serbi, te merkato që mund të sjellë shumë zhvillim, por që sigurisht po ngushton rrethin sa i përket pretendentëve. Deri tani, ka mbtur vetëm Juventusi. Milinkoviç-Saviç…

Tani është koha e “Luanëve” të vërsulen!

Sot do të luhen edhe dy ndeshjet e grupit G në kampionatin botëror, grup ky ku Angli dhe Belgjika shihen si favorite për të kaluar në fazën me eliminim direkt. “Tre Luanët” do të përplasen në mbrëmje me modestet e Tunizisë dhe objektivi i…

Modriç karikon të tijtë: Të mundim dhe Argjentinën!

Ylli i Kroacisë, mesfushori Luka Modriç, shënoi golin e sigurisë për skuadrën e tij në ndeshjen me Nigerinë. Kroacia kryeson grupin me 3 pikë dhe Modriç karikon ekipin e tij pas këtij suksesi, duke shënjestruar Argjentinën, edhe pse e di…

Nga Zaneti te Krespo, sa shumë kritika për Mesi&co

Një ditë pas ndeshjes me Islandën kanë qenë të shumtë ata që kanë reaguar për lojën e dobët të Argjentinës dhe kuptohet se ata që u dhemb më shumë ajo fanellë, janë lojtarët që e kanë mbajtur veshur vite më parë. Bëhet fjalë për lojtarë…

Diego Kosta, “heroi i heshtur” i Spanjës

Diego Kosta është një nga sulmuesit më të mirë spanjollë në dekadën e fundit, edhe pse është më i njohur për lojën e tij antisportive. Përveç temperamentit negativ të sulmuesit, çdo gjë tjetër e tij është në të mirë të skuadrës. Kosta…

Nuk ka pushim për “CR7”, radhën e ka Maroku

Pasi realizoi një “hat-trick” kundër Spanjës, Kristiano Ronaldo është rikthyer menjëherë në stërvitje dhe po kryen përgatitjet finale para ndeshjes kundër Marokut. Ajo pikë e fituar në limite kundër Spanjës bën që portugezët të besojnë…

Lëv: Meksika na dominoi, ndeshje për t’u harruar

“Nuk e filluam siç duhet ndeshjen. Tani duhet të fitojmë me patjetër dy ndeshjet e mbetura, nuk kemi zgjidhje tjetër, por nuk jam i shqetësuar, pasi jam i bindur se do ia dalim. Nuk na kishte ndodhur më parë ta fillonim keq Botërorin, por…

Kahn: Nuk dimë të mbrojmë, kemi humbur lojën në grup!

Oliver Kahn ka folur për medien shtetërore gjermane “ZDF” në rolin e analistin. Ish-portieri i katër herë kampionëve të botës u shpreh i shqetësuar për problemet e shumta që po shfaq skuadra e vendit të tij. “Kjo ndeshej më bën shumë…

Humels kritikon Lëvin: Kështu s’e kemi të gjatë!

Mats Humels ka dhënë një intervistë që ka shkaktuar mjaft polemika në Gjermani. 29-vjeçari foli për mediet menjëherë mbas përfundimit të ndeshjes ndaj Meksikës dhe siç duket lodhja e tepër bëri që ai të mos ishte i kujdesshëm në disa fjali…

Tite polemik: Patëm ankth, por goli i Zvicrës ishte faull!

Barazimi 1-1 ndaj Zvicrës ka pasur edhe një polemikë për përdorimin e VAR-it. Shumë diskutime dhe polemika te goli i Zuberit me kokë, pasi shtyu pak Mirandën. Trajneri i Brazilit, Tite, është përpjekur që të shmangë këtë justifikim për…

“Krenar për skuadrën, të gjithë na marrin seriozisht”

“Jam krenar për skuadrën time. Kundërshtari ishte më i miri. Por, nuk e humbëm moralin dhe besimin për 90 minuta që luajtëm, edhe pse e pësuam golin që në fillim. Kohët e fundit kemi treguar se mund të arrijmë nivelin e Spanjës dhe…

Tjetër barazim pas 68 vjetësh…

Hera e parë, e fundit dhe e vetme në përballjen mes Brazilit dhe Zvicrës kishte qenë, përpara ndeshjes së djeshme, në Botërorin e largët të vitit 1950, pikërisht në të famshmin “Maracanazo”, kur Uruguaji arriti të fitonte trofeun në…

Kukësi bën “goditjen” e tetë, prezantohet Vangjel Zguro

Kukësi nuk di të ndalet në merkato. Dje ka ardhur dhe prezantimi i radhës nga drejtuesit verilindorë. Edhe pse ishte bashkuar prej ditësh me skuadrën, Vangjel Zguro është prezantuar si pjesë e Kukësit vetëm ditën e djeshme. Përmes një…

Falënderime për të gjithë, Lilaj i jep lamtumirën Korçës

Sabien Lilaj do të luajë për dy vitet e ardhshme në kampionatin azer me skuadrën e Gabalës. Vetë mesfushori ka reaguar përmes një postimi i “Facebook”, ku ka falënderuar kubin e Skënderbeut dhe të gjithë ata që e kanë mbështetur gjatë…

Kukësi kompleton mbrojtjen, pritet prezantimi i radhës

Kukësi i papërmbajtshëm në merkato! Skuadra verilindore ka bërë plot 5 afrime deri më tani, duke ndërhyrë gati në të gjitha repartet. Deri më tani me blutë ka nënshkruar Faton Maloku, Edis Maliqi, Harallamb Qaqi, Arlind Kalaja dhe Sebino…

Paulinjo: Brazili është gati, sekreti ynë është harmonia

Brazili i afrohet debutimit të dielën ndaj Zvicrës dhe për momentin shfaq një qetësi olimpike, në ndryshim nga pjesa tjetër e ekipeve favorite për të fituar Kupën e Botës në Rusi. Shpjegimin dhe sekretin e kësaj qetësie e zbulon mesfushori…

Gjermania ankohet për barin, Lëv habitet nga kaosi te Spanja

Gjermania ka mbërritur në Rusi dhe dje ka zhvilluar seancën e parë stërvitore në këtë vend. Dhe menjëherë gjermanët kanë gjetur diçka që nuk i ka pëlqyer aspak trajnerit Lëv. Bëhet fjalë për lartësinë e barit. Trajneri i kampionëve të botës…

Fitorja detyrim për vendasit, shpresat varen te talentet!

Rusët e drejtuar nga Stanislav Çerçeshov kanë kaluar disa javë të tensionuara, pasi në miqësoret parapërgatitore për Botërorin historik në tokën e tyre kanë regjistruar tri humbje dhe një barazim. Frika më e madhe e vendasve është…

32 finalisët e Botërorit, 32 formacionet bazë!

Kupa e Botës nis sot, por cilat janë formacionet bazë të 32 finalisteve... Në zbulim të protagonistëve Argjentina (4-3-3) Kabajero Merkado Otamendi Roho Taljafiko Banega Maskerano Bilja Mesi Higuain Di-Maria Argjentina është një…

Nga 16 gradë në… 34, Zvicra ka “armik” edhe temperaturat

Brazil, samba dhe vajza seksi? Kushedi... Por, ajo që është e sigurt është që për Zvicrën, një kundërshtar më shumë të dielën, në Rostov, do të jenë temperaturat. Helvetët janë stërvitur këto ditë në Toliati, pranë lumit Vollga, teksa…

Frikë nga spiunët me dron, FIFA merr masat me “snajper”!

Tre persona të panjohur me skuadrën braziliane, me dylbi dhe radiomarrës, ndodheshin në tarracën e ndërtesës pranë fushës ku po stërvitet dhe është akomoduar Seleçao. Por, nuk ishin spiunë, sigurisht. Bëhej fjalë për aleatë të komisionit…

Valencia “ngrin” Juven për Kanselon!

Kanselo “i mbyllur”. Por, jo në sensin pozitiv për Juventusin. Gjithçka bëhet malore, në fakt, sipas lajmeve të fundit, sa i përket rrugës për të mbërritur te mbrojtësi portugez të cilin Interi nuk e bleu sipas mundësisë që kishte në…