Pse i duhet dhënë fund debatit Shqipëri-Kosovë

Klithma e atyre djemve të cilët ndaluan pas 20 ndeshjesh rresht kampionët në fuqi të Europës, gjermanët, nuk ishte vetëm festa e një barazimi ndaj një kolosi të një futbolli ndërkombëtar. Madje nuk ishte vetëm festa e futbollit. Ishte…

Një opinion konfuz në lidhje me Shqipërinë e Panuçit

Opinioni sportiv dhe ai teknik kanë të drejtë,  Shqipëria kundër Norvegjisë nuk ishte ajo çka pritej. Modul që nuk funksionon, lojë nuk prodhohet, problem në mbrojtje dhe në sulm. Gjuajtjet në portë me pikatore, mungesë ritmi dhe madje edhe…

Ish-sulmuesi i Kukësit firmos në Azerbajxhan

Rauf Alijev është bërë me ekip të ri, pas largimit nga Kukësi në janar. Sulmuesi nga Azerbajxhani ka firmosur në vendlindje, për Gabalan, që e ka prezantuar zyrtarisht. Në fakt, është një lajm i çuditshëm, sepse Alijev kishte kohë deri në 9…

Calja, nga medalja te kontrolli antidoping

Tashmë nuk kemi guxim as të festojmë një medalje në peshëngritje, sepse duhet të qëndrojmë me gjak të ngrirë deri në fund të gjithë procesit dhe sportistët të dalin të pastër. Sot Briken Calja u shpall kampion i trefishtë Europe, një…

Calja në histori, tre të arta në Europian!

Briken Calja madhështor, nderon Shqipërinë plot halle në peshëngritje, sepse ka shkëlqyer në Eurpianin që po zhvillohet në Rumani, duke marrë 3 medalje ari. Peshëngritësi shqiptar arriti të kalojë me sukses të tre provat dhe të ngrejë…

Shkumbini në krizë, rikthehet Kristaq Mile

Moment mjaft delikat për Shkumbinin, që rrezikon seriozisht rënien në Kategorinë e Dytë, pas humbjes tronditëse ndaj Turbinës javën e shkuar. Ajo disfatë bëri që të largohej trajneri Sokol Branica, i cili e drejtonte skuadrën peqinase prej…

Kampion Europe! Briken Calja fantastik në Bukuresht

Nuk ka vetëm lajme të zeza nga peshëngritja shqiptare, sepse Briken Calja është renditur i pari në stilin e shkëputjes në Europianin e Peshëngritjes nëBukuresht të Rumanisë, duke marrë medalje ari. Briken Calja arriti të ngrejë në këtë…

Elbasani apo Orikumi, dy qytete “ziejnë”

Verdheblutë me shumë eksperiencë por edhe me traditë në futboll, dhe Orikumi me investime dhe kualitete, luajnë këtë fundjavë ndeshjen e sezonit Këtë fundjavë në Orikum, luhet një ndeshje që ja vlen të shikohet, me dy skuadra që i kanë…

Humbja dramatike me Turbinën, Shkumbini mbetet pa trajner

Sokol Branica dhe klubi janë ndarë me konsensus, sot vendoset trajneri i ri Humbja ndaj Turbinës ka bërë që drejtues dhe stafi i ekipit të kërkojnë një moment reflektimi për të mos lejuar rrëshqitjen e mëtejshme të situatës drejt një…

Ruci: Kriza duhet pranuar, Flamurtari fiton kupën!

Ish-sulmuesi i njohur vlonjat: Lojtarët duhet të tregojnë më shumë përgjegjësi. Nëse mundin Kukësin, kemi shanse për vendin e dytë. Gjykimi në Shqipëri ka hyrë në rrugë pa kthim Elton Nika Flamurtari ndodhet në krizë…

Tevez tërbon Bokën, dëmtohet duke luajtur në burg

Karlos Tevez është një legjendë te Boka Zhuniors, por ka edhe një karakter që i hap shumë probleme. Klubi i tij është tërbuar me sulmuesin e famshëm, që ka bërë një gafë të rëndë, duke luajtur futboll me burg. Si është e mundur? Historia…

Tirana shpartallon Apoloninë dhe shkon +7 nga Bylisi

Tirana bën detyrën, mund Apoloninë 4-1 dhe merr hak për barazimin e regjistruar në Fier më 24 shkurt. Këtë radhë nuk ka pasur histori, gjithçka mori fund që në pjesën e parë, sepse Greca e Muçi shënuan në minutat 6 e 22 dhe aq u desh që…

23 minuta, Tirana hedh Apoloninë në “tapet”

Tirana luan sot ndeshjen që duhej ta luante fundjavën e shkuar kundër Apolonisë, sfidë me shumë rëndësi për Tiranën, që lufton për ngjitje në Superiore, ndërsa fierakët janë të qetë dhe pa ndonjë detyrim për të marrë pikë deri në fund të…

Shtypi argjentinas furtunë: Na duhen tre Mesi!

Shtypi argjentinas ka qenë unanim pas humbjes skandaloze 6-1 të Argjentinës në Spanjë, duke kritikuar ashpër skuadrën e drejtuar nga Horge Sampaoli. Olé: "Disfatë historike. Na duhen tre Mesi. Humbje e tmerrshme me goleadë kundër…

Isko shpërthen: Në Kombëtare kam jetë, në Madrid…

Spanja turpëron nënkampionene e botës me një 6-1 që mbetet në histori, por mesfushori Isko, autor i 3 golave ndaj Argjentinës, ruan modestinë: “Përtej rezultatit, nuk ishte një ndeshje e lehtë. Argjentina na hapi probleme, ishte shumë…

Hysaj asnjë problem, në fushë në fundjavë

Elseid Hysaj nuk ka pësuar një dëmtim serioz në miqësoren kundër Norvegjisë, edhe pse u mendua se goditja në gju do ta linte jashtë për ndeshjen e radhës në kampionat me Napolin. Mbrojtësi kuqezi ka telefonuar drejtuesit për të…

Apolonia pa presion, Kashami premton spektakël

Apolonia është gati për të kaluar një tjetër ndeshje të rëndësishme që i ofron kalendari në javën e 21-të, atë me 24-herë kampionen e vendit, Tiranën. Skuadra fierake është përgatitur me kujdes gjatë gjithë kësaj kohe që kanë pasur në…

Ze Maria: S’kam frikë askënd, jo më Apoloninë

Trajneri i Tiranës, para sfidës me fierakët foli edhe për dëmtimet, Majkëll Ngonë e gjithë problemet e tjera Para ndeshjes së sotme, trajneri i Tiranës, Ze Maria ka dalë para gazetarëve. Pas një mungese të gjatë, braziliani ka shpjeguar…

Europiani i peshëngritjes, tërhiqet Erkand Qerimaj

Peshëngritja shqiptare nuk po sheh një ditë të bardhë kohët e fundit. Doping, kaos, dëmtime, stërvitje në kushte skandaloze, organizim mediokër dhe në përgjithësi një seri dëmtimesh në sportin e vetëm që ka prodhuar suksese ndërkombëtare…

Merr fund zyrtarisht, Sabatini ikën nga Interi

Valter Sabatini dhe Suning Sports kanë arritur marrëveshjen për prishjen e kontratës që lidhte drejtorin teknik me klubin zikaltër. “Suning Sports dhe Sabatini - lexohet në një komunikatë për shtyp shpërndarë nga shoqëria kineze - kanë…

Kampionati grek rinis në fundjavë, pa polici!

Kampionati grek do të rinisë këtë fundjavë, pas pezullimit më 12 mars, për trazirat në ndeshjen PAOK-AEK. Ishte ndeshja e dytë plot probleme luajtur në Selanik këtë vit. Kundër Olimpiakosit u godit trajneri mik Oskar Garsia dhe PAOK e humbi…

Sampaoli: Spanja na mori me shpulla

Trajneri i Argjentinës, Horge Sampaoli, ka pranuar se disfata e rëndë në Spanjë e ka kapur në befasi, duke thënë se skuadra e tij “u mor me shpulla”. Ishte një ndër humbjet më të thella në historinë e Argjentinës, me skuadrën e Sampaolit që…

Lopetegui ul entuziazmin: Ishte miqësore

Trajneri i Spanjës, Hulen  Lopetegui, ishte natyrisht mjaft i kënaqur pas fitores së bujshme 6-1 ndaj Argjentinës, por ndërkohë kërkon të ulë euforinë: “I përgëzova lojtarët dhe i falënderova. Megjithatë, Kupa e Botës nuk ka nisur ende.…

Lutaj: Ky Flamurtar e kap Europën, Duro duhet të rinovojë

Ish-trajneri beson se vlonjatët do e kalojnë ngërçin dhe do ta realizojnë objektivin sezon. “Vazhdimësia e punës me një trajner që klubi i beson është  çelësi i suksesit” Elton Nika 37 pikë në renditje dhe vendi i 6-ë, por Europa…

Sauthgejt: Nuk e kuptojmë këtë VAR-in!

Trajneri i Anglisë, Garet Sauthgejt, ka kontestuar barazimin 1-1 ndaj Italisë pasi erdhi në sajë të vendimit të marrë pas konsultimit me VAR-in, teksa më pas theksoi se ishte një ndeshje e bukur dhe se mbeti i kënaqur nga paraqitja e…

Mesfushori debuton me Anglinë, gjyshi fiton 20 mijë euro bast

Është një titullarët e Bornmuthit, por ajo që ka bërë dje është më e madhe se sa të jesh titullar në Premier League. Debutimi i tij me Anglinë mund të dukej thjesht si diçka normale, por jo për gjyshin e tij, që kur i riu ishte vetëm 18…

Trajneri i Kosovës U21 krenar: Kështu luftohet për atdheun

Trajneri i Kosovës U21, Rafet Prekazi, ka komentuar me entuziazëm barazimin kundër Gjermanisë, që sipas tij tregon se Kosova mund të synojë gjëra të rëndësishme, por nga ana tjetër duket kujdes nga euforia. “Më gëzon fakti që nuk i kemi…

Kosova ndal Gjermaninë, një leksion për Shqipërinë

E dashur Kosovë, të ardhmen e ke fantastike! Kështu mund të titullohet dita e sotme, që ka parë Kosovën U-19 të fitojë 2-1 ndaj Sllovakisë në kualifikueset e Europianit U-19, ndërsa më pas ka parë ekipin A të fitojë 2-0 ndaj Burkina Fasos,…

Kosovë fantastike, vjen fitorja e tretë rresht!

Urime Kosovës: sot kundër Burkina Fasos ka ardhur fitorja e tretë rresht, edhe pse vetëm në ndeshje miqësore. Një sukses 2-0 në Francë, në po atë fushë ku Kosova mundi edhe Madagaskarin 1-0 para pak ditësh. Nëse kundër Madagaskarit…