Pa Skënderbeun, rinis gara për Champions

Dënimi i Skënderbeut rihap gjithçka në Superiore. Ndryshon krejtësisht renditja, me Kukësin që është kampion në këtë moment për UEFA-n. Vendi i dytë shkon në Champions League dhe gara do të jetë e egër deri në fund. Nga Kukësi e deri te…

CAS shpresa e fundit, ndryshe Skënderbeu “vdes”

Dënimi i pritur me ankth nga UEFA ka qenë ai që pritej, për fat të keq: 10 vite pa Europë dhe 1 milion euro gjobë. Aq ishte kërkesa e Inspektorëve të UEFA-s, por praktikisht ishte kërkesa e vetë UEFA-s drejtuar Komisionit të Etikës e…

Ballist Morina shmang ekstradimin, beteja ligjore vazhdon

Një lajm i mirë nga Ismail Morina, i njohur ndryshe edhe si Ballisti: personazhi i bërë i famshëm nga doni i ngritur në qiellin e Beogradit në ndeshjen Serbi-Shqipëri i ka shpëtuar ekstradimit në Serbi. Morina mori përsipër ngritjen e…

Besimi i Vioresin Sinanit: Vllaznia e mund Skënderbeun!

Ish-kapiteni kuqeblu beson se skuadra shkodrane do ta kalojë me sukses luftën e mbijetesës dhe të shtunën do dijë të tregojë vlerat e veta, pavarësisht mungesave Gaspër Marku Vllaznia luan këtë fundjavë një ndeshje shumë të…

Përjashtimi nga Hamburgu, Mavraj: Nuk e kuptoj arsyen!

Nga shiu në breshër. Sikur të mos mjaftonte mosaktivizimi në Bundesligë, futbollisti kuqezi është dërguar të stërvitet me të rinjtë. Prapaskenat, gati largimi në verë? Nga humbja dhe kritikat në “Elbasan Arena” pas humbjes ndaj…

Guri: Preferoj Gjermaninë, pres ftesë nga Kombëtarja

Sulmuesi i Kukësit: Pretendoj që të fitoj ‘Këpucën e Artë’, por objektivat e klubit janë prioritet. E ardhmja në dorën e Kukësit, që po di të menaxhojë lojtarët me perspektivë si unë dhe Ethemi Sindrit Guri mund të konsiderohet njeriu i…

Superkupa e Europës fiksim, FSHF tenton përsëri

Federata Shqiptare e Futbollit nuk dorëzohet dhe ka depozituar sot zyrtarisht në UEFA aplikimin e saj për organizimin e Superkupës së Europës 2020 në stadiumin “Arena Kombëtare”, në Tiranë. Zyrtarisht, tashmë “Arena Kombëtare” është një nga…

Ze Maria: Gati rinovimi me Tiranën, s’ka çështje Turtulli

Trajneri i Tiranës, Ze Maria, ka mbetur shumë i kënaqur nga fitorja 5-1 ndaj Apolonisë, duke lavdëruar të gjithë... Trajneri i Tiranës, Ze Maria është i bindur se skuadra e tij ka zhvilluar një ndeshje të mirë përballë Apolonisë. Jo…

Babëzia nuk ka kufi, betoni grabit edhe fushën e Laprakës

Në fushën sportive të ish-lagjes 7 nuk do të luhet më futboll. Banorët akuzojnë Bashkinë se ka dhënë leje për kompleks banimi “Grabitet” nga betoni një tjetër fushë futbolli në Tiranë! Në Laprakë, mësohet se do të zhduket fusha…

Këlcyra mesazh Devollit: Diçka e keqe u pret

Ditët e fundit në “Facebook” ka qarkulluar një lajm se skuadra e Devollit nuk do të udhëtonte drejt transfertës së Këlcyrës në fundjavë, për faktin se atje mund të ketë dhunë nga vendasit. Duket se ka inate të vjetra mesa palëve, për një…

Dalipi bindet, Abdurahimi pranë formacionit

Dilemat e Klevis Dalipit janë nga ato që çdo trajner i ka qejf: thuajse të gjithë janë gati te Partizani dhe gara për një vend në formacion bën që çdo futbollist të japë më shumë se maksimumin, edhe në stërvitje. Sulmuesi i ardhur në janar,…

Futbolli italian në zi, vdes trajneri Mondoniko

Pas një beteje të gjatë, prej 7 vitesh, kundër kancerit, Emiliano Mondoniko është dorëzuar dhe në orët e para të mëngjesit të sotëm është ndarë nga jeta. Bëhet fjalë për një ndër trajnerët më të dashur të futbollit italian, i cili në vitin…

I zakonshmi Naingolan, policia i heq patentën

Çfarë ndodh kur Raxha Naingolan përfundon në qendër të vëmendjes? Zakonisht, mesfushori do ketë bërë ndonjë broçkull nga të tijat. Herë me cigare e herë i pirë, belgu është një personazh i çuditshëm, krejtësisht jashtë rregullave, por që me…

Pse i duhet dhënë fund debatit Shqipëri-Kosovë

Klithma e atyre djemve të cilët ndaluan pas 20 ndeshjesh rresht kampionët në fuqi të Europës, gjermanët, nuk ishte vetëm festa e një barazimi ndaj një kolosi të një futbolli ndërkombëtar. Madje nuk ishte vetëm festa e futbollit. Ishte…

Një opinion konfuz në lidhje me Shqipërinë e Panuçit

Opinioni sportiv dhe ai teknik kanë të drejtë,  Shqipëria kundër Norvegjisë nuk ishte ajo çka pritej. Modul që nuk funksionon, lojë nuk prodhohet, problem në mbrojtje dhe në sulm. Gjuajtjet në portë me pikatore, mungesë ritmi dhe madje edhe…

Ish-sulmuesi i Kukësit firmos në Azerbajxhan

Rauf Alijev është bërë me ekip të ri, pas largimit nga Kukësi në janar. Sulmuesi nga Azerbajxhani ka firmosur në vendlindje, për Gabalan, që e ka prezantuar zyrtarisht. Në fakt, është një lajm i çuditshëm, sepse Alijev kishte kohë deri në 9…

Calja, nga medalja te kontrolli antidoping

Tashmë nuk kemi guxim as të festojmë një medalje në peshëngritje, sepse duhet të qëndrojmë me gjak të ngrirë deri në fund të gjithë procesit dhe sportistët të dalin të pastër. Sot Briken Calja u shpall kampion i trefishtë Europe, një…

Calja në histori, tre të arta në Europian!

Briken Calja madhështor, nderon Shqipërinë plot halle në peshëngritje, sepse ka shkëlqyer në Eurpianin që po zhvillohet në Rumani, duke marrë 3 medalje ari. Peshëngritësi shqiptar arriti të kalojë me sukses të tre provat dhe të ngrejë…

Shkumbini në krizë, rikthehet Kristaq Mile

Moment mjaft delikat për Shkumbinin, që rrezikon seriozisht rënien në Kategorinë e Dytë, pas humbjes tronditëse ndaj Turbinës javën e shkuar. Ajo disfatë bëri që të largohej trajneri Sokol Branica, i cili e drejtonte skuadrën peqinase prej…

Kampion Europe! Briken Calja fantastik në Bukuresht

Nuk ka vetëm lajme të zeza nga peshëngritja shqiptare, sepse Briken Calja është renditur i pari në stilin e shkëputjes në Europianin e Peshëngritjes nëBukuresht të Rumanisë, duke marrë medalje ari. Briken Calja arriti të ngrejë në këtë…

Elbasani apo Orikumi, dy qytete “ziejnë”

Verdheblutë me shumë eksperiencë por edhe me traditë në futboll, dhe Orikumi me investime dhe kualitete, luajnë këtë fundjavë ndeshjen e sezonit Këtë fundjavë në Orikum, luhet një ndeshje që ja vlen të shikohet, me dy skuadra që i kanë…

Humbja dramatike me Turbinën, Shkumbini mbetet pa trajner

Sokol Branica dhe klubi janë ndarë me konsensus, sot vendoset trajneri i ri Humbja ndaj Turbinës ka bërë që drejtues dhe stafi i ekipit të kërkojnë një moment reflektimi për të mos lejuar rrëshqitjen e mëtejshme të situatës drejt një…

Ruci: Kriza duhet pranuar, Flamurtari fiton kupën!

Ish-sulmuesi i njohur vlonjat: Lojtarët duhet të tregojnë më shumë përgjegjësi. Nëse mundin Kukësin, kemi shanse për vendin e dytë. Gjykimi në Shqipëri ka hyrë në rrugë pa kthim Elton Nika Flamurtari ndodhet në krizë…