Analiza e Çelës: Leçen e dominuam në pjesën e parë

0

Veterani i Lushnjes pranon se humbja erdhi vetëm nga superioriteti fizik i italianëve në 45 minuta e dyta

Arjan Likja

E shtuna dhe e diela janë lënë në dispozicion të lojtarëve për të pushuar, ndërkohë që nesër ekipi i Lushnjes do të vihet nën urdhrat e trajnerit Artan Bano për të vijuar përgatitjet. Sa i takon fazës përgatitore, ende nuk dihet se kur verdhejeshilët do të zhvendosen drejt Pogradecit. Ndërkohë, kapiteni Gentian Çela, nuk ka udhëtuar me ekipin drejt Shqipërisë, pasi me lejen e drejtuesve ka preferuar të kalojë fundjavën në shtetin fqinj së bashku me familjen e tij. Në linjë telefonike nga Italia, veterani i Lushnjes tregon atë çka ndodhi në miqësoren e së enjtes ndaj Leçes. “Të luash një miqësore ndaj një ekipi italian, qoftë ky edhe i Serisë C, vërtet do të ishte luks për çdo ekip shqiptar. Lushnjes ia mundësuan këtë favor dhe ne u munduam ta shfrytëzojmë në maksimum këtë mundësi, edhe pse dy ekipet ishin me një kondicion fizik krejtësisht të pabarabartë. Duhet të pranojmë se niveli organizativ i kundërshtarit ishte shumë herë më lart se ne. Ajo që bëri diferencën dhe bëri të mundur pësimin e asaj humbje të thellë ishte disniveli fizik që ne kishim me kundërshtarin. Ne vinim nga hapat e para të fillimit të fazës përgatitore, ndërsa kundërshtari është shumë përpara në kohë me përgatitjet, pasi ka kryer dy ndeshje zyrtare dhe sot zhvillon ndeshjen e tretë të Kupës së Italisë. Por mund t’iu them se pjesa e parë ishte një paraqitje më e mirë e Lushnjes, pasi ekipi demonstroi vlerat e veta në kushte optimale të parametrave fizik. Në pjesën e parë ishim të vendosur më mirë në fushë dhe me pak kujdes mund të kishim kaluar në avantazh me Branicën apo me Sefën. Gjithçka për ne u mbyll pas përfundimit të pjesës së parë, pasi lodhja fizike bëri punën e vet. Ndryshe nga ne, kundërshtari luajti me të njëjtin ritëm dhe me të njëjtën freski fizike që nga minuta e parë deri në përfundim të ndeshjes. Kjo solli pësimin e katër golave, që vendosën edhe rezultatin përfundimtar të miqësores. Pavarësisht humbjes, unë e shoh me pozitivitet për të ardhmen, për shkak të paraqitjet së bërë. Këtë paraqitje premtuese unë e vura re edhe në miqësoren ndaj Laçit në “Roza Haxhiu”, ndërkohë që e përforcova me mënyrën si u vendosëm në fushë dhe si luajtëm në 45 minutat e para ndaj Leçes. Ky fakt më jep garanci, që me rritjen e parametrave fizik, ekipi ynë do të jetë mjaft kompetitiv dhe rezultativ gjatë kampionatit”, ka theksuar në mbyllje Gentian Çela.

SHPËRNDAJE

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here


CAPTCHA Image
Reload Image